Sinan İbiş

Transit yolcuları fırsata dönüştürelim

Transit yolcuları fırsata dönüştürelim
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Türkiye’nin enerjide, ulaşımda, turizmde, ticarette, dünya coğrafyasında önemli bir kavşak noktası olması, global ekonomideki ilgi ve dikkatleri her geçen gün daha fazla üzerine çekmektedir. Ülke kaynakları açısından bakıldığında Türkiye’nin birçok değerli şapkası vardır ve bunlardan en önemlisi ise nitelikli turizm potansiyelidir. Türkiye’nin ilişkileri, imkanları, varlıkları, değerleri incelendiğinde, her an yeni bir iş fırsatını görmek mümkün.

DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVALİMANLARINDAN BİRİSİ İSTANBUL’DA

Türkiye, inşası süren ve dünyanın en büyük projelerinden birisi olan 3. İstanbul Havalimanı ile havayolu seyahatinde dünyanın en önemli bağlantı noktası olacak. Şu an 2016 yılının 11 aylık seyahat verilerine bakıldığında, İstanbul’a havayolu ile gelen ve giden yolcu sayısının 46 milyon 700 bin kişiye ulaştığı, bu yolcular içerisinde tek başına gelişlerin ise 23 milyon 400 bin kişi olarak hesaplanabileceği, tek başına gelenlerden oluşan seyahatlerin yüzde 64’lük kısmı olan yaklaşık 14 milyon 870 bin kişinin ise transit yolculardan oluştuğu, 2016 sonunda ise bu transit yolcuların İstanbul’a gelenlerinin 15 milyon 500 bin kişi ile yüzde 65’ini oluşturduğu görülmüştür.

TRANSİT YOLCULAR TURİZMDE HANGİ FIRSATLARI SUNACAK?

transit yolcularİstanbul hava meydanlarına gelen ve son derece anlamlı bir sayıya sahip transit yolcuların, uçakların bağlantılı uçuşları veya aktarma yapmaları nedeniyle İstanbul’da verdikleri molalar, ülkemiz için anlamlı bir turizm katma değerine dönüştürülebilir. “15 milyon 500 bin kişiden ülkemiz nasıl yararlanabilir” sorusuna tüm turizm profesyonellerinin kafa yormasında yarar var. Bu insanların ülkemizde 1 gece konaklatılması ile asgari 1.5 milyar USD’lik bir kazanım elde edilebilir ve bu konaklama süresi içerisinde transit yolculara sunulacak cazip her bir imkanda ayrıca ilave bir ekonomi yaratabilir. Avantajlı konaklamalar, avantajlı biletler, avantajlı alışveriş, avantajlı tur paketleri olan biletler gibi birçok avantajlı hizmet veya ürünler ile insanlar, seyahatleri içerisinde İstanbul’da konaklamayı düşünebilirler. Bunun için ülkemize vizesiz giriş yapan ülkelerin artırılması veya transit vize süresinin 72-96 saatlere çıkarılması ile konaklamalı transit yolcu sayısı geliştirilebilir.

AVANTAJLI TRANSİT YOLCULUK

Bu kavramın içeriğinin geliştirilmesi, uçak şirketleri için de cazip olabilir ve konaklamalı bilet satmak üzere kendilerine fırsatlar yaratabilirler. Diğer yandan, seyahat şirketlerinin transit yolcu sayısın geliştirilmesi de diğer hedeflerden birisi olmalı ve dünyanın havayolu şirketlerinin uzak uçuşları gerçekleştirirken konaklama veya bağlantı noktası olarak Türkiye hava meydanlarını tercih etmeleri için de çeşitli teşvikler planlanabilir. Transit uçuşlar için alan vergileri veya alan hizmet bedelleri de azaltılabilir, daha ekonomik fiyatla akaryakıt alabilmeleri sağlanabilir. Gezi helikopter hizmetleri ile transit yolcular, İstanbul’da hızlı bir hava turu yaptırılabilir. Transit yolcular için Boğaz’a nazır otel-restoranlar tercih edilebilir, geleneksel İstanbul geceleri ve Boğaz turları sunulabilir, Türk hamamlarında yorgunlukları atılabilir. Sonuçta transit yolcuları turizm ekonomisine kazandırmak için yapılması gerekenler düşüncelerimiz ile sınırsız.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su