Kadir Toprakkaya

TURYİD, Kaya Demirer ile yola devam kararı aldı

TURYİD, Kaya Demirer ile yola devam kararı aldı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD), sektörün önde gelen isimlerini 4 Ocak 2019 Cuma günü Sunset Restaurant’ta düzenlenen 12. Olağan Genel Kurulu’nda bir araya getirdi. Kaya Demirer’in beşinci dönem TURYİD Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildiği toplantıda; Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine ise Metin Şen, Barış Tansever, Gamze Cizreli ve Ayhan Çarıkçılar getirildi.

TURYİD üyesi olan, turizmin önde gelen yeme-içm-eğlence sektörünün yatırımcıları, gastronomi tesisi işletmecileri ve tedarikçilerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda, görev süreleri sona eren yönetim kurulu üyeleri ve diğer kurulların üyeleri oy birliğiyle ibra edildi, dernek organlarının seçimi gerçekleştirildi. 12. Dönem TURYİD Yönetim Kurulu’nda Kaya Demirer (Frankie İstanbul), Metin Şen (Serafina), Ayhan Çarıklar (Midpoint), Gamze Cizreli (Big Chefs), Barış Tansever (Sunset), Umut Özkanca (d-ream), İbrahim Demir (BTA), Ali Rıza Yılmaz (Parkfora), Ebru Koralı (Marka Sokak), Cem Mirap (Lucca), Richard Peter Appelbaum (Divan), Doğa Erzi (Coca-cola), Yücel Özalp (Rana), Serkan Top (Waffle Stop), Onur Tahincioğlu (Grill Polonez), Yaprak Baltacı (Morini), Ahmet Özbek (Lebi Derya), Tayyar Zaimoğlu (Onbaşılar  Kebap), Lütfü Sapmaz (Portaxe), Dilek Terzioğlu (Dilek Terzioğlu Events), Görkem Girav (Mana), Esra Batkın (İnoksan) ve Faruk Ügümü (Hünkar)  görev aldı.   

turyid

YILDA 60 MİLYON ZİYARETÇİ, 17 MİLYAR TL CİRO

Seçimin ardından konuşan Başkan Kaya Demirer; “Bugün Türkiye’de yeme-içme noktalarının sayısı 100 bin civarında. Yiyecek-içecek sektörü büyüklüğü ise 90 milyar TL büyüklüğünde. Bunun 25 milyar TL’si ise TURYİD’in son 10 senede misyon olarak üstlendiği, özel niteliklere haiz gastronomi deneyimi sunan işletmelerin gelirinden oluşuyor. Bini aşkın yurt içi ve 250’yi aşkın yurt dışı şubesiyle TURYİD üyesi 187 markamız, yurt içinde yılda 60 milyon ziyaretçi ağırlıyor, yıllık 17 milyar TL ciro ile Türkiye yiyecek-içecek sektörünün yüzde 18’ini oluşturuyor; ülkemize hem ekonomik hem de kültürel anlamda katma değer sağlıyor. Bu 187 kıymetli markanın temsilcilerinden oluşan TURYİD üyelerinin bana ve yönetim kuruluma gösterdiği güvene bir kez daha teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

CARİ AÇIĞIN MERHEMİ; GASTRONOMİ

Sektör olarak üretmeye ve büyümeye hız kesmeden devam edeceklerinin altını çizen Demirer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her zaman söylediğimiz gibi, Türkiye’nin cari açığının merheminin ‘gastronomi’ olabileceğine inanıyoruz. Şu anda sadece ‘gastronomik deneyim’ yaşamak için seyahat eden kişilerin dünyada yarattığı turizmin büyüklüğü 150 milyar doları aşmış durumda. Türkiye, bu insanlar ve daha fazlası için eşsiz bir deneyim yaşatacak potansiyele sahip.”

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su