Cenay Toprakkaya

Golf turizminin gözdesi Belek

Golf turizminin gözdesi Belek
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Son yıllarda golf turizminin gözde yerlerinden biri haline gelen Antalya’nın Belek bölgesine, 2018 yılında golf oynamak için 30 ülkeden yaklaşık 120 bin kişi geldi. Uluslararası Golf Tur Operatörleri Birliği (IAGTO) Türkiye ve Antalya Golf İhtisas Spor Kulübü Başkanı Cahit Şahin, dünyanın önemli golf merkezlerinden biri haline gelen Belek’te yüksek standartlarda 16 golf sahası bulunduğunu söyledi.

Akdeniz iklim kuşağında bulunan Antalya’nın golf sporu için çok uygun bir yer olduğuna işaret eden Şahin, bu sporun turizmi 12 aya yaymak açısından da önemli olduğunu, Belek’te eylül ayında başlayan golf sezonunun mayıs ayı sonuna kadar devam ettiğini, yaz döneminde de sabahın erken saatlerinde golf oynanabildiğini ifade etti. Kuzey Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, Çin’den Güney Kore’ye, Japonya’dan Rusya’ya ve Ukrayna’ya kadar dünyanın çeşitli ülkelerinden Antalya’ya golf oynamak için insanların geldiğini belirten Cahit Şahin; “Bu yıl Antalya’da yaklaşık 30 ülkeden 120 bine yakın golf oyuncusunu misafir ettik. Gelir anlamında 125 milyon avro civarında bir katma değer yarattı” dedi. Başkan Şahin, sözlerini şöyle sonlandırdı:

Belek

KİŞİ BAŞI HARCAMA BİN AVRONUN ÜZERİNDE

“Golf oynamak için gelenler, konaklamanın yanında golf sahası için de ödeme yapmakta. Bir oyun golf oynamanın bedeli, Belek bölgesinde ortalama 150-165 avro. Bir golf oyuncusu, haftada ortalama 4-5 oyun satın alıyor. Bu nedenle getirisi diğer turistlere göre daha fazla. Golf oynamak amacıyla gelenlerin kişi başı harcaması bin avronun üzerinde. Belek’te halen 16 golf sahası mevcut. Bölgede 2012 yılında 550 bin round oyunumuz vardı. Sonraki yıllarda bu rakam düştü. 2018’de bu sayılara turist sayısının da artmasıyla yaklaştık. 2019 hedefimiz ise 2012 rakamlarını, yani 550 bin round oyunu geçmek.”

golf turizmi

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su