Cenay Toprakkaya

Sivas Kale Projesi’ne ulusal turizm markalarından tam not

Sivas Kale Projesi’ne ulusal turizm markalarından tam not
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Türkiye’ye örnek olacak Sivas Kale Projesi’ni hayata geçirmeye başlayan Sivas Belediyesi’nde projeyle ilgili adımlar atılmaya başlandı. Proje için İstanbul’a giden Belediye Başkanı Sami Aydın ve ekibi, burada fizibilite projesini oluşturan firma ve Kale Projesi’ne yatırım yapmak isteyen ulusal markaların yetkilileriyle bir araya geldiler.

Kamulaştırması tamamlanmak üzere olan, eski Sivas evleri başta olmak üzere yaşam alanları, konaklar, taşlı yollar, hamamlar, bedestenler ve restoranların yanı sıra Sivas’a özgü el sanatları, âşıklık geleneği, enstrümantal imalathaneleri, meydanların, sanat ve öğreti merkezlerinin bulunduğu, âdeta bir sanat sokağı haline gelecek olan ve Sivas’a hem turizmde bir değer, hem de istihdam alanında büyük bir katkı sağlayacak büyük projenin başlamasına sayılı zaman kaldı.

Sivas Kale Projesi

TÜRKİYE’YE YENİ VE ÖRNEK BİR TURİZM ALANI

Bu kapsamda İstanbul’da projeci firma, akademisyenler ve Sivas Kale Projesi’ne yatırım yapmayı düşünen ulusal marka otellerin yetkilileriyle bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunuldu; proje daha nasıl rantabl hale getirilebilir, Sivas daha çok nasıl kazanır ve projenin yaşaması için neler yapılabilir gibi konular masaya yatırıldı. Ulusal markaların yetkilileri, Sivas ve Kale Projesi hakkında önemli düşüncelerini beyan ederken; “Sivas’ta kurulu bir eski Osmanlı Mahallesi, Sivas Mahallesi var zaten. O yüzden Sivas bu şansını değerlendirmeli, Türkiye’ye de yeni ve örnek bir yaşam, turizm alanı kazandırmalı” mesajı verdiler.

AÇIK HAVA FİLM STÜDYOSU

Sivas Kale Projesi hayata geçtiğinde bulunduğu bölgede hanlar, hamamlar, konaklama, stant merkezleri, sosyal yaşam alanları, yeme-içme, gezi ve dinlenme alanlarıyla Türkiye’nin hem turizm bölgesi, hem de açık hava film stüdyosu olması düşünülüyor.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

noyadecor