Cenay Toprakkaya

Hatay Arkeoloji Müzesi, “en büyük” olma yolunda

Hatay Arkeoloji Müzesi, “en büyük” olma yolunda
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Anadolu’nun arkeoloji bakımından en zengin yerlerinden biri olan Hatay’daki Arkeoloji Müzesi, çalışmaları sona yaklaşan ikinci etabının da tamamlanmasıyla “Dünyanın en büyük mozaik koleksiyonunun sergilendiği müze” unvanını almayı hedefliyor.

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Hatay’daki kazılarda ortaya çıkarılan mozaikten sikkeye, pişmiş toprak kaplardan ünik eserlere kadar kentteki zenginliğin yansıtıldığı Hatay Arkeoloji Müzesi, yerli ve yabancı misafirlerin ziyaret ettiği en önemli yerlerin başında geliyor. Samandağ ilçesindeki Üçağızlı Mağarası’nda yapılan kazılarda ortaya çıkarılan eserlerle günümüzden 43 bin yıl öncesinden insanın öyküsünün farklı teknolojik yöntemlerle anlatıldığı ve adeta geçmişe yolculuk yapılan müzenin ikinci etabının tamamlanıp ziyarete açılması için çalışmalar sürüyor.

Hatay Arkeoloji Müzesi

53 BİN DÖNÜM ARAZİ ÜZERİNE KURULU

Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürü Nilüfer Sezgin, konu ile ilgili yaptığı açıklamada 2014 yılının Aralık ayında bir bölümü açılan müzenin, ikinci etabının da bu yıl sonunda tamamlanmasının hedeflendiğini kaydetti. Yaklaşık 53 bin dönüm arazi üzerine kurulu olan müzenin 33 bin metrekare kapalı alanının bulunduğunu ve bunun 11 bin 700 metrekaresinin sergi salonu olduğunu ifade eden Sezgin, şu an 5 bin metrekarenin ziyaretçiler tarafından gezilebildiğini söyledi.

37 BİN 504 ESER

Ziyarete açık olan bölümde medeniyetlere ev sahipliği yapmış Hatay’daki kazılarda gün yüzüne çıkarılan, birçoğu ünik olan eserlerin ve birbirinden güzel mozaiklerin yer aldığını vurgulayan Nilüfer Sezgin, “Hatay Arkeoloji Müzesi’nin ikinci etabı da bittiğinde, burası dünyada mozaik koleksiyonunun sergilendiği en büyük müze olacak. Yaklaşık 2 bin 500 metrekare mozaik sergilendiğinde bu unvanı almış olacağız. Müzenin envanterinde kayıtlı arkeolojik, etnografik, sikke, tablet, mühür ve mühür baskısı, el yazma kitap olmak üzere 37 bin 504 eser mevcut. İkinci etapta ticari anlamda tarih boyunca ön planda olmuş ve darphane yetkisi bulunan birkaç merkezden biri olan Antakya’daki zengin sikke koleksiyonu yer alacak” dedi.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

noyadecor