Haber Merkezi

Palandöken’e yoğun turist ilgisi

Palandöken’e yoğun turist ilgisi
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Türkiye’nin önemli kış turizm merkezlerinden Palandöken’de Rusya, Gürcistan ve İran’dan gelen turistlerin ilgisi sebebiyle otellerdeki doluluk oranı yüzde 95’e ulaştı.

Uzun kayak pistleriyle Türkiye’nin gözde kış turizm merkezleri arasında adından söz ettiren Palandöken Kayak Merkezi’ne gelen kayak tutkunları; kayak, snowboard ve kızak ile kaydı. Kent merkezine 4, havalimanına ise 17 kilometre mesafede bulunan ve bu özelliği ile ulaşımı en kolay kayak merkezlerinden olan bölgede, hafta sonunu değerlendiren tatilciler sebebiyle yoğunluk yaşandı.

KARIN KEYFİNİ DOYASIYA ÇIKARDILAR

Kar kalınlığının 73 santimetre ölçüldüğü Palandöken’de tesislerdeki doluluk oranı yüzde 95’e yükseldi. Rusya’nın yanı sıra Gürcistan ve İran’dan gelenler ile hafta sonunu fırsata dönüştüren yerli turistler, karın keyfini doyasıya çıkardı. Diğer taraftan, hafta sonunu fırsat bilen çocuklar da aileleri ile Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin kayak tesislerinde kayak yaparak tatillerini keyifle değerlendirdi.

KAR GARANTİSİ VEREN TEK KAYAK MERKEZİ

Palandöken Dağı’ndaki bir otelin Genel Müdür Yardımcısı Ömer Akça, kayak sezonunun açılması ile yerli ve yabancı çok sayıda turistin Erzurum’a geldiğini söyledi. Geçmiş yıllara göre Palandöken’in daha yoğun olduğunu belirten Akça; “28 Kasım 2016’da sezonu açtık. Özellikle Rusya ile yaşanan uçak krizinin aşılmasının ardından Rusya, Gürcistan ve İran’dan kafileler halinde gruplarımız geldi. Gelmeye de devam edecekler gibi görünüyor. Bu yıl Palandöken’de doluluk oranı önceki yıllara göre daha fazla. Tesislerimizin bakımlarını her yaz yapıyoruz. Turistler de bu farkı rahatlıkla görüyor ve tercih ediyor. Türkiye’de kar garantisi veren tek kayak merkeziyiz. Gerek oteller gerekse Büyükşehir Belediyesi’nin tesisleri ile pistlerimizin yüzde 100’ü açık durumda ve sıkıştırılmış bir metreye yakın kar var” dedi.

OTELLER VE BELEDİYENİN İMKANLARI ÇOK İYİ

İstanbul’dan ailesiyle Palandöken’e gezmeye gelen Turhan Şalva ise; “Kızım ve eşim ile hafta sonu tatili için geldik. Hem Erzurum’u görmek, hem de çocukların kayak öğrenmelerini sağlamak için iki günlüğüne geldik. Erzurum’u çok beğendik, tesisleri çok kullanışlı ve şehre yakın. Ulaşımın çok kolay olması da tatilcileri zorlamıyor. Oteller ve belediyenin imkanları çok iyi” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su