Cenay Toprakkaya

Osmangazi’ye Ekolojik Yaşam Merkezi

Osmangazi’ye Ekolojik Yaşam Merkezi
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Osmangazi Belediyesi, organik tarıma katkı sağlayacak Ekolojik Yaşam Merkezi ile bir ilki gerçekleştiriyor. Hamitler bölgesine kurulacak merkezin Bursa’da organik tarıma ilgiyi artıracağını ifade eden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, şunları söyledi:

“Ekolojik Yaşam Merkezi’nde doğal hayatı desteklemeyi amaçlarken, permakültür ve kent bahçeciliğini de tanıtacağız. Proje tamamlandığında hem kendi doğal gıdamızı yetiştireceğiz, hem de toprağı ve tabiatı anlamış olacağız. Hiçbir kimyasala ihtiyaç kalmadan, doğal ve sağlıklı ürünler yetiştireceğiz. Kent bahçesinde üretilen sebze, meyveleri kafede reçel, salata ve çorbaya dönüştürüp, gelen ziyaretçilerle birlikte bu tatları paylaşacağız.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar

KÖYLÜ VE ŞEHİRLİ VATANDAŞLAR ARASINDA BAĞ KURULACAK

Parkta, herkese açık eğitimlerde bir araya gelen köylü ve şehirli vatandaşlarımız arasında bağlar kurulacak. Bahçecilikle üretimi, toprağı deneyimleyen şehirli insanımız, kırsaldaki hayatı daha iyi tanıyacak. Doğal üretim yapabilen insanların ürünleri bilinçli tüketiciye ulaşacak ve doğal üreticilere ekonomik kazanç sağlayacak. Böylece çocuklarımızı, gençlerimizi doğal yaşama eğitimleri ile öğretici faaliyetlere hazırlayacağız. Bunun yanında merkezde toprak, su, rüzgar ve güneş enerjilerinden yararlanarak, iyi izolasyon sağlayan malzemelerle birlikte enerji verimliliği de sağlanacak. Doğal olan her ürün bu merkezde yer alacak.”

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor