Kadir Toprakkaya

Eskişehir, kongre turizmi için biçilmiş kaftan

Eskişehir, kongre turizmi için biçilmiş kaftan
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Başkanı Metin Güler, Eskişehir Fuar Kongre Merkezi’nin devreye girmesi ve eşzamanlı fuarların düzenlenmesiyle şehre 600 milyon lira civarında katkı sağlanacağını bildirdi.

Metin Güler, yaptığı açıklamada kongre turizminde bugün ABD başta olmak üzere Fransa, Almanya, İspanya, İngiltere, İtalya ve Çin gibi ülkelerin ön sıralarda yer aldığını belirterek, günümüzde her yıl ortalama 100 milyona yakın kişinin iş toplantısı, kongre ve fuar için seyahat ettiğini vurguladı. İnsanların 3-4 gün süren kongreler için 2 bin 100 ile 2 bin 400 dolar arasında harcama yaptığını ifade eden Güler, şunları kaydetti:

Eskişehir Ticarer Odası Başkanı Metin Güler

TURİZM POTANSİYELİ AÇISINDAN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

“Kongre turizmi, aynı zamanda hem ülkenin hem de kongrenin yapıldığı şehrin tanıtımı için büyük bir önem taşıyor. Düzenlenen uluslararası kongreler, şehrin genel turizm potansiyelini de artırıyor ve şehrin gelişimini olumlu olarak etkiliyor. Türkiye’de ise kongre turizmi son 10 yılda çok önemli bir aşama kaydetti. Dünyada kongre turizmi artış oranı yüzde 10 iken, Türkiye’de bu oran yaklaşık yüzde 22. Türkiye’de kongrecilik, dünya ortalamasına göre iki kat daha fazla artmakta. Kongre turizminden yılda 3,5 milyar dolarlık gelir elde ettiği tahmin edilen Türkiye’de aslan payını da İstanbul alıyor. İstanbul’un ardından kongre pastasını Antalya, İzmir ve Ankara paylaşıyor. Hedefimiz, Eskişehir’in de kongrecilik pastasından hak ettiği payı almasıdır.”

Eskişehir

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor