Cenay Toprakkaya

Göbeklitepe ziyaretçisiyle bütünleşecek

Göbeklitepe ziyaretçisiyle bütünleşecek
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Dünyanın en eski tapınak merkezi olarak kabul edilen Göbeklitepe’de, ziyaretçilerin bölgeyi rahatça gezebilmesi için Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından çalışma yürütülüyor.

Kent merkezine 18 kilometre mesafedeki Örencik Mahallesi yakınlarında bulunan, ilk kez 1963’te İstanbul ve Chicago Üniversitelerinden araştırmacıların yüzey çalışmaları sırasında fark edilen Göbeklitepe’de yeni bir dönem başlıyor. Başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere birçok uluslararası kurum ve kuruluş tarafından “dünyanın en eski tapınak merkezi” kabul edilen ve 5 yıl önce UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan Göbeklitepe’nin, uzun yıllar daha iyi ve sağlıklı kullanılması amacıyla yürütülen yaklaşık 4 bin metrekarelik çelik çatı kaplama çalışmaları büyük oranda tamamlandı.

Göbeklitepe

DOĞAL ORTAMA UYGUN DİNLENME ALANLARI OLUŞTURULDU

Göbeklitepe’nin sembolü olarak dikkati çeken T figürlü dikili taşları çevreleyen kafes ve demir parmaklıkların da gelecek günlerde kaldırılması planlanıyor. Böylelikle tavan yüksekliğinin de etkisiyle daha ferah ortamda sergilenecek eserler, ziyaretçiler tarafından daha iyi izlenebilecek. Öte yandan ziyaretçilerin önerilerini dikkate alan ekipler, sit alanının çevresinde doğal ortama uygun dinlenme alanları oluşturdu. Ayrıca bölgeye uzanan yol da yenilendi.

ŞANLIURFA’DA TARİH YENİDEN CANLANIYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, konu ile ilgili yaptığı açıklamada bir süre önce “Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor” adıyla başlattıkları projenin en önemli ayağının Göbeklitepe olduğunu dile getirdi. Arkeolojik eserlerin yer altında kaldığında doğal olarak muhafaza edildiğini belirten Çiftçi, eserlerin doğayla buluşmasıyla beraber yağmur, su, güneş ve havanın etkisiyle ister istemez deformasyona uğrayabildiğini söyledi.

ESERLER, MERAKLILARI TARAFINDAN RAHATÇA İZLENECEK

Bunu engellemek için geçmişte Göbeklitepe’de bulunan T figürlü dikili taşların kafeslere alındığını anlatan Başkan Nihat Çiftçi, ancak bu nedenle bölgeye gelenlerin eserleri inceleme imkanı bulamadığına dikkat çekti. Bu durumu değiştirebilmek için birtakım çalışmaları hayata geçirdiklerini ifade eden Çiftçi, şunları kaydetti: “Doğal yapıya uygun, coğrafya alanını şık şekilde anlatan, turistlerin mekanı rahatça gezebileceği yeni bir çalışma yapılıyor. Oldukça ciddi bir çalışma hayata geçiriliyor. Eserlerin doğadaki, rüzgar, güneş, yağmur gibi durumlardan etkilenmesi imkansız hale getiriliyor. Kafes ve bağlantıların kaldırılmasıyla, insanlara daha ferah şekilde eserleri inceleme imkanı sunulacak. Kabartmalar üzerindeki ayrıntılar, meraklılar tarafından rahatça izlenecek.”

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor