Haber Merkezi

Kültür ve Turizm Bakanı Şanlıurfa’da

Kültür ve Turizm Bakanı Şanlıurfa’da
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Şanlıurfa’daki temasları kapsamında dünyanın en eski tapınak merkezi kabul edilen Göbeklitepe Ören Yeri’nde incelemelerde bulundu. Bakan Avcı, Göbeklitepe’nin gerçekten yakın bir zamanda bütün dünyadan ziyaretçi çeken bir cazibe merkezi olacağını belirterek; “Zaten olmaya da başladı. Şimdiden burayla ilgili pek çok yayın yapılıyor” dedi.

Çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi alan Avcı, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada Göbeklitepe’nin dünya arkeoloji tarihinin belli başlı parametrelerini ciddi manada sarsan bir kazı alanı olduğunu söyledi. Nabi Avcı, Göbeklitepe’nin tarihi hakkında da bilgi vererek, yapılacak yeni kazı çalışmalarının ardından söz konusu yerle ilgili daha önemli sonuçlar elde edeceklerini ifade etti. Burada üst düzey kaplama projesi yürütüldüğünü hatırlatan Kültür ve Turizm Bakanı, şunları kaydetti:

kultur-ve-turizm-bakani-nabi-avci-sanliurfada-2

TÜRKİYE’NİN ZENGİNLİKLERİNE YENİ BİR UNSUR

“Aşağıdaki buluntuları korumak üzere, iklim koşullarından olumsuz etkilenmelerini önlemek amacıyla bir çatı projesi yürürlükte. Bu proje tamamlanıncaya kadar kazılara ara verilmiş durumda. Çatının önümüzdeki Mayıs sonu itibariyle tamamlanmış olmasını bekliyoruz. İnşallah çatı gerçekleştikten sonra kazı çalışmaları ve ziyaretler devam edecek. Burası gerçekten yakın bir zamanda bütün dünyadan ziyaretçi çeken bir cazibe merkezi olacak. Zaten olmaya da başladı. Şimdiden burayla ilgili pek çok yayın yapılıyor. Biz de Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak burayla ilgili tanıtım faaliyetlerine ayrıca bir önem veriyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemde Şanlıurfa’nın ve Türkiye’nin zenginliklerine yeni bir unsur daha eklenmiş olacak.”

kultur-ve-turizm-bakani-nabi-avci-sanliurfada-7

ARKEOLOJİK VE KÜLTÜREL ZENGİNLİĞİMİZİN BİR ÖRNEĞİ

Bakan Nabi Avcı, Alman arkeolog Klaus Schmidt ve kazıda çalışmalarında görev alan bütün ilgililere de ayrıca teşekkür etti. Bir gazetecinin “Göbeklitepe’nin ders kitaplarında yer alma durumunun olup olmadığı” şeklindeki sorusuna ise Avcı, şöyle cevap verdi: “Okullarda okutulan pek çok yayında bunlardan söz ediliyor, ama henüz ders kitaplarında tam olarak ne olduğunu açıklamak mümkün değil. Sadece Türkiye’nin arkeolojik ve kültürel zenginliğin bir örneği olarak burayı tanıtabiliriz. Onun dışında daha ileride inşallah daha ayrıntılı olarak buranın gerçekten nasıl bir işlev gördüğünü, nasıl bir örgütlenme sonucu ortaya çıktığı gibi konulara vereceğimiz cevaplar netleştikten sonra eğitim öğretim programlarında tabi ki yerini alır.”

kultur-ve-turizm-bakani-nabi-avci-sanliurfada-5

BALIKLIGÖL’Ü ZİYARET ETTİLER

Bakan Avcı ve beraberindekiler, daha sonra Türkiye’nin en büyük mekanlarından Arkeoloji ve Haleplibahçe Mozaik Müzelerinde incelemelerde bulundu. Tarihi Balıklıgöl Yerleşkesi’ni de ziyaret eden Avcı, balıklara yem atıp Hazreti İbrahim’in doğduğuna inanılan mekanı ziyaret etti.

kultur-ve-turizm-bakani-nabi-avci-sanliurfada-6

kultur-ve-turizm-bakani-nabi-avci-sanliurfada-4

kultur-ve-turizm-bakani-nabi-avci-sanliurfada-3

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su