Haber Merkezi

Çin turizmine Bahar Bayramı dopingi

Çin turizmine Bahar Bayramı dopingi
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Çin’de 27 Ocak tarihinde başlayıp bir hafta sürecek “Çuncie” (Bahar Bayramı) süresince yaklaşık 3 milyar seyahat yapılması bekleniyor.

Ülkede ay takvimine göre bu yıl 28 Ocak’ta kutlanacak “Çin yeni yılı” için halkın seyahat planları başladı. Hayvan takvimine göre Maymun Yılı’ndan çıkarak Horoz Yılı’na girmeye hazırlanan Çin’deki bayram tatilinde, yaklaşık 3 milyar seyahat yapılması öngörülüyor.

FAVORİ DESTİNASYONLAR TAYLAND, JAPONYA VE ABD

Ülkedeki ulaştırma yetkilileri, dünyanın en büyük kitlesel iç turizm hareketinde 2,52 milyar karayolu, 360 milyon demiryolu ve 58,3 milyon havayolu seyahati beklediklerini açıkladı. Tayland, Japonya ve ABD’nin, Bahar Bayramı’nı ülke dışında geçirmeyi planlayan Çinlilerin en çok tercih edeceği destinasyonlar olacağı kaydedildi.

DÜNYANIN EN BÜYÜK İÇ TURİZM HAREKETİ

Köylerden ve kasabalardan şehir merkezlerine çalışmaya gelen yüz milyonlarca kişi, geride bıraktıkları ailelerini ziyaret amacıyla memleketlerine gitmeye başlıyor. Özellikle kırsal kesimden şehirlere gelen göçmen işçiler, uzaktaki evlerine dönmek için defalarca çeşitli toplu taşıma araçları ile aktarma yapmak zorunda kalabiliyor. 1,34 milyarlık nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’de yeni yıla tüm aile üyeleriyle girme geleneği, dünyanın en büyük iç turizm hareketine yol açıyor. Resmi Bahar Bayramı tatili 7 gün sürecek ancak, halk bayram hazırlıkları ile akraba ve dost ziyaretleri için tatil öncesi ve sonrasında ek izinler alarak genellikle bu süreyi uzatıyor.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su