Haber Merkezi

Van Gölü’nde batık gemi bulundu

Van Gölü’nde batık gemi bulundu
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Van Gölü’nde yürütülen su altı araştırmalarında 40 metre uzunluğunda batık gemi bulundu. Van Gölü Su Altı Araştırma Derneği (VANSAD) ile Su Altı Görüntü Yönetmeni Tahsin Ceylan ve ekibinin bir yıldır sürdürdüğü çalışma sonucunda Van Gölü’nde batık gemiye ulaşıldı.

Tahsin Ceylan, Akdamar Adası’nda gazetecilere yaptığı açıklamada tektonik bir göl olan Van Gölü’nün 800 bin yıllık tarihi bulunduğunu söyledi. Van Gölü’nde daha önce birçok araştırma yaptıklarını ve aldıkları duyum üzerine batık gemiyi aramaya başladıklarını belirten Ceylan; “Adilcevazlı Cumali Birol arkadaşımızın rahmetli babası, yıllar önce yaptığı tekne ile bir noktadan geçerken kendisine ‘Bak oğlum burada bir gemi yatıyor’ demiş. Birol’un bize yeri göstermesiyle ekibimde bulunan dalgıç arkadaşımız ile birlikte kapsamlı bir araştırma yaptık” dedi.

batık gemi

FIRTINADA BATTIĞI TAHMİN EDİLİYOR

Bitlis’in Reşadiye ilçesinin Çanakdüzü köyünün açıklarında yaptıkları araştırma sonucu 40 metre uzunluğundaki batık gemiyi bulduklarını anlatan yönetmen Tahsin Ceylan, şunları belirtti: “Geminin üzerinde ‘Akdamar’, güverte de Akdamar-Tatvan yazısı var. Bulduğumuz geminin bir Rus gemisi olduğu ve 1958 yılında yakalandığı bir fırtınada battığı tahmin ediliyor. Yaptığımız araştırmalarda Rus işgali sırasında burada 3 şilep yapıldığı bilgisine ulaştık. Şilepler hem askeri mühimmat taşımacılığında, hem de nakil amaçlı kullanılıyormuş. Ruslar bölgeden çekildikten sonra bunlardan birinin yanarak battığı, diğer ikisinin ise kayıp olduğu bilgisi var. Ruslar gittikten sonra bu gemi uzun süre Denizcilik İşletmeleri tarafından kuru yük ve hayvan taşımacılığında kullanılmış. Bulunduğu durum itibarıyla sanıyorum bir fırtına sonucu kayalara çarpmış, içinde de koyunlar varmış ve o şekilde batmış.”

BÜTÜN BÖLÜMLERİ YERİNDE DURUYOR

Ceylan, geminin çok fazla zarar görmediğini, kaptan köşkü dahil bütün bölümlerinin yerinde olduğunu aktardı. Van Gölü’nde ilk kez bir batık gemi bulunduğunu ve bunun da dalış turizmine katkısının olabileceğini dile getiren Tahsin Ceylan; “200 tona kadar yük taşıyabilen gemi, kıyıya 7-9 metreyle başlayıp 23 metreye kadar iniyor. Kıç tarafı 23 metre derinlikte” diye konuştu. Araştırma çalışmalarına Değirmendere Su Altı Topluluğu Başkanı Murat Kulakaç, Gazeteci ve Su Altı Fotoğrafçısı Mehtap Akbaş, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Öğretim Üyesi ve Araştırma Görevlisi Dr. Mustafa Akkuş, dalgıçlar Mehmet Fatih Çelikel, Cumali Birol ve Serkan Ok’un da katıldığı belirtildi.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su