Haber Merkezi

AB, Gürcistan ile vizeleri kaldırıyor

AB, Gürcistan ile vizeleri kaldırıyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Avrupa Parlamentosu (AP), Gürcistan vatandaşlarının Schengen bölgesine yapacakları seyahatlerde vizeden muaf tutulmasını öngören düzenlemeyi onayladı.

Brüksel’de toplanan AP Genel Kurulu’nda yapılan oylamada, vizelerin kaldırılması kararı 66’ya karşı 553 oyla kabul edildi. AP Raportörü Mariya Gabriel, Gürcistan’ın kriterleri karşılamak için kapsamlı reformları gerçekleştirdiğini belirterek, vize muafiyeti kararının ülkeyi AB’ye daha da yakınlaştıracağını kaydetti.

Gürcistan

İŞ, TURİZM VE TİCARET AMAÇLI SEYAHATLERDE MUAFİYET

Kararın yürürlüğe girmesiyle Gürcistan vatandaşları iş, turizm ve ticaret amaçlı seyahatlerinde vizeden muaf olacak. Seyahatlerde 180 günlük bir dönemde, gidilen ülkede en fazla 90 gün kalınabilecek. Çalışma izni vermeyen uygulama, Avrupa Birliği Konseyi’nin onayı ve Resmi Gazete yayımlanmasıyla yürürlüğe girecek. Ancak yürürlüğe girmesi, gerekli durumlarda vize serbestisinin askıya alınmasını mümkün kılan fren mekanizmasının uygulanmaya başlamasıyla mümkün olacak.

Schengen bölgesi Bulgaristan, Güney Kıbrıs, Hırvatistan, İngiltere, İrlanda ve Romanya hariç, 22 AB ülkesi ile İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre’den oluşuyor.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su