Kadir Toprakkaya

Voldan Yatırım: Avrupa’da yaşama hakkı için son günler!

Voldan Yatırım: Avrupa’da yaşama hakkı için son günler!
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Yatırımlar aracılığıyla Avrupa’da oturma izni sağlayan Türkiye’deki tek yetkili şirket olan Voldan Yatırım, Macaristan’da son günlerde alınan kararlarla ilgili çıkan haberlere açıklık getirdi.

Macaristan, yatırım programı kapsamında 5 yıl süre ile devlet tahvillerine yatırım yapan kişilere, Avrupa’da tüm Schengen bölgesinde geçerli ömür boyu kalıcı oturma izni sağlıyor. Geçtiğimiz günlerde çıkan haberler, Macaristan’ın bu programı geçici süre ile durdurma kararı aldığı yönündeydi. Konu ile ilgili olarak Macaristan Devleti tarafından Türkiye’deki yetkilendirilmiş tek şirket Voldan Yatırım’dan gelen bilgilere göre, Macaristan Devleti’nin yaptığı açıklama ise şu şekilde:

SON BAŞVURU TARİHİ 31 MART 2017

“Finans dünyasında geçen yıl oluşan olumlu durumu dikkate alan Kamu Borç Yönetimi Ajansı, Macaristan devlet tahvili satın alınması yoluyla ikamet imkanı sağlayan devlet tahvillerinin satışlarını sona erdiriyor. 31 Mart 2017 tarihine kadar yapılacak başvurularda devlet tahvili satın alınabilecek. Tahvil programı, 2013 yılının Haziran ayında başlamıştı ve o dönemde ülke için ucuz ve güvenli finansman anlamına geliyordu. Bir milyar avrodan fazla gerçekleşen satış ve projenin fiyatlandırılmasıyla elde edilen faiz geliri, Macaristan’ın kamu borçlarının ve finansmanının güvence altına alınmasına ve iyileştirilmesine katkı sağladı.

Voldan

TARİHİN EN DÜŞÜK FAİZ GETİRİSİNİ SAĞLADI

Kamu borçları oranı ve döviz borçları oranı, geçtiğimiz yıllarda sürekli olarak düştü. Devlet tahvilleri, geçen yıl üç uluslararası kredi derecelendirme kuruluşunun yatırım kategorisine girdi. Tahviller, tarihin en düşük faiz getirisini sağladı ve dibe vurdu. Bütün bunlar göz önüne alındığında önceden önemli rol oynayan LMÁK satışına gelecekte ihtiyaç yoktur. Finansman planında yer alan döviz fonu sağlama işlemi, piyasaya yapılacak sürümlerle ve ülkemizdeki P€MÁK tahviliyle gerçekleştirilebilir.”

NORA GOMORİ: TÜRK VATANDAŞLARINI BEKLİYORUZ

Voldan Yatırım Türkiye Program Direktörü Nora Gomori ise, konu ile ilgili olarak şunları ifade etti: “Macaristan hükümetinin aldığı bu karar neticesinde 5 yılın sonunda geri iade edilecek yatırımlar yolu ile Avrupa’da ömür boyu yaşama hakkına sahip olmak isteyen Türk vatandaşları için, başvuru süresi göz önüne alındığında son başvuru tarihi 17 Mart 2017’dir. Her aşamada onlara destek olacağımız bu süreçte yeni bir hayata ilk adımı birlikte atmak için Türk vatandaşlarını bekliyoruz.”

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su