Cenay Toprakkaya

Hatay, EXPO 2021 yarışını kazandı!

Hatay, EXPO 2021 yarışını kazandı!
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

EXPO 2021 için Avustralya ve Çin gibi ülkelerin şehirleriyle yarışan Hatay, rakiplerini geride bırakarak büyük bir başarıya imza attı. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın Almanya’da yaptığı son sunumun ardından 2021 yılında düzenlenecek EXPO’nun Hatay’a verilmesi kararlaştırıldı. Böylece Hatay, Antalya’nın ardından EXPO’yu Türkiye’ye getiren ikinci şehir oldu. Bu büyük başarı, sınır dışında yaşanan olaylar ve giderek artan Suriyeli göçmenler nedeniyle ekonomik sıkıntılar yaşayan kentte sevinçle karşılandı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından adaylık süreci geçtiğimiz yıl Haziran’da başlayan, ardından Eylül ayında ve bu yıl Ocak ayında Almanya’da yapılan tanıtımlarla devam eden EXPO’yu Hatay’a getirme çalışmaları, muhteşem bir zaferle sonuçlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın Dortmund şehrinde Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği’ne (AIPH) yaptığı son sunumun ardından nihai karar verildi.

MEDENİYETLERİN BEŞİĞİ KENDİNE YENİDEN YER BULACAK

Biri Avustralya ve diğer Çin’den olmak üzere iki ülkenin şehirleriyle yarışan Hatay, B1 kategorisi olarak adlandırılan Botanik EXPO’sunu 2021 yılında düzenlemeye hak kazandı. Başkan Savaş, Hatay’ın 8 bin 500 yıllık tarihinde dünyada yaşayan 23 medeniyetin 13’üne ev sahipliği yaptığını, 3 semavi dinin yıllarca sevgi, barış ve kardeşçe bu topraklarda yaşadığını, o tarihten günümüze kadar geçen binlerce yıl sonra medeniyetlerin buluşma noktası olan Hatay’ın bu kez EXPO ile uluslararası arenada kendine yeniden yer bulacağını belirtti.

Hatay

HATAY YENİDEN ŞEKİLLENECEK

Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay’ın marka bir kent olarak dünyaya açılmak ve gerekli tanıtımları yapmak için EXPO’nun tarihi bir fırsat sunduğunu ifade etti. Bu fırsatın sadece Hatay için olmadığını belirten Savaş, sözlerine şöyle devam etti: “Dünyaya ve dünya pazarına açılmak için ilk büyük adımı attık. Bu tarihi fırsatı en iyi şekilde değerlendirip, 2021 yılına kadar gerekli tüm hazırlıklarımızı tamamlayarak hem şehrimizi, hem de ülkemizi en iyi şekilde dünyaya tanıtmak istiyoruz. Fuarın turizm ve tanıtım açısından ekonomik katkılar sağlayacağına inanıyorum. Bu katkılar sayesinde kentimiz yeniden şekillenecek ve daha iddialı bir şekilde dünyanın sayılı cazibe noktalarından biri haline gelecek. Bu güzel organizasyonun şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

YENİ YATIRIMLAR BAŞLIYOR

23 Ocak 2017 tarihinde Almanya’nın Dortmund şehrinde Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) Genel Kurulu’nda EXPO’nun 2019 yılında İtalya’da, 2020 yılında Katar’da, 2021 yılında da Hatay’da yapılacağının resmen açıklanmasının ardından kentte yapılacak yeni yatırımlar da hız kazandı. Başkan Lütfü Savaş, kente 300 milyon TL’lik bir yatırım kazandırması beklenen fuarla ilgili ilk olarak turizm, ticaret, çevre, gıda güvenliği ve sanayi gibi alanlarda önemli yatırımların planlandığını söyledi.

EXPO 2021

EXPO İÇİN YER SEÇİMİ YAPILACAK

“Medeniyetler Bahçesi” temasıyla EXPO’yu düzenlemeye hak kazanan Hatay’da fuarın yapılacağı alan için uygun yerler belirlenecek. Fuar için uygun görünen yerler EXPO yetkililerine de gösterildikten sonra gerekli çalışmalar başlayacak ve 2021 yılında kentte 300 dönümlük botanik bahçesinde 6 ay boyunca katılacak tüm ülkelerin bahçeleri sergilenecek.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su