Cenay Toprakkaya

Türkler kendilerini tatil ile ödüllendiriyor!

Türkler kendilerini tatil ile ödüllendiriyor!
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Tatil herkesin vazgeçilmezi. Dünyanın dört bir yanında insanlar, evlilik yıldönümünden stresli günleri atlatmış olmaya, yeni bir işe başlamanın sevincinden diploma almış olmanın haklı gururuna kadar birçok olayı “bahane” edip, kendilerini güzel bir tatille ödüllendiriyor. Peki, hangi millet neyi vesile edip yollara düşüyor? Yanıtlar, seyahat sitesi momondo’nun yaptığı, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 20 ülkeyi kapsayan araştırmasında…

Araştırmaya göre dünya genelinde insanlar, evlilik yıldönümü gibi romantik günleri vesile ederek seyahate çıkıyor. Bu alanda listenin başını yüzde 42’lik oranla İsviçreliler çekiyor. İsviçrelileri yüzde 33 ile İngilizler ve yüzde 30 ile Türkler takip ediyor. Tatile çıkmak için bir diğer genel geçer neden de doğum günleri veya jübileler. Böylesi günlerde en çok bavullarını kapıp yola çıkanlar İngilizler (yüzde 39). İkinci sırada İsviçreliler (yüzde 35), üçüncü sırada da ABD’liler (yüzde 31) geliyor.

tatil

EVLENMEK DE BİR TATİL VESİLESİ

Zorlu bir dönemin ardından tatile çıkanların sayısı da kayda değer. Başta İsviçreliler (yüzde 38), biraz stres atmak niyetiyle seyahat ediyor. İkinciliği yüzde 36 ile Türkler kimseye bırakmazken, üçüncülük yüzde 30 ile İngilizlerin oluyor. Türklerin bir diğer tatil sebebi de nikah masasına oturmak. momondo’nun araştırmasına katılan Türklerin yüzde 31’i evliliklerini bir seyahatle taçlandırdıklarını söylüyor. Türkleri bu konuda geride bırakan millet ise İngilizler (yüzde 33) olurken, İspanyolların yüzde 24’ü evlenmeyi tatil vesilesi olarak görüyor.

İLK 3’TE İSVİÇRELİLER, İNGİLİZLER VE TÜRKLER YER ALIYOR

momondo Türkiye Sözcüsü Serpil Öztürk, araştırmanın sonuçlarını şöyle yorumladı: “Herkes seyahate çıkmayı seviyor. momondo olarak, farklı ülkelerden ve kültürlerden insanların neleri vesile bilip kendilerini seyahatle ödüllendirdiklerini merak ettik. Araştırmanın geneline baktığımızda, 20 ülke arasında en çok İsviçrelilerin, İngilizlerin ve Türklerin kendilerini tatille ödüllendirdiklerini gördük.”

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su