Cenay Toprakkaya

Türkiye’nin ilk Gemi Kütüphanesi hızla tamamlanıyor

Türkiye’nin ilk Gemi Kütüphanesi hızla tamamlanıyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Temalı Kütüphaneler Projesi ile Türkiye’de bir ilke imza atan Çankırı Belediyesi’nin beş parçadan oluşturulan Gemi Kütüphanesi’nde ana gövde tamamlandı, beton kaide üzerine montajı yapıldı. 41 metre uzunluğunda ve gerçek ölçülerdeki geminin üst kısmında yer alan yaşam ünitesi ve kaptan köşkünün çalışmaları ise devam ediyor.

Kütüphane bölümünde ve kaptan köşkünde kullanılacak mobilya ve iç mimari ahşap kaplamalarından sonra tüm tesisat tamamlanarak, geminin iç tasarımı kütüphane formuna çevrilecek, ardından çocukların kullanımına hazır hale getirilecek.

İRFAN DİNÇ: GELECEĞİN KAZANANI ÇOCUKLAR OLMALI

Bilgi ve iletişimin daha da kişiselleşmesinden dolayı kütüphanelerin  yok olması yerine gelecekte özellikle çocukların hayatında daha güçlü bir şekilde yer almalarını arzu ettiklerini belirten Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, şu değerlendirmelerde bulundu: “Geleceğin kazananı çocuklar olmalı. Yeni neslin kitap okuma alışkanlığını perçinlemek için kütüphanelerin hızlı gelişime ve değişime uyum sağlamalarını istedik. Farklı ve dikkat çekici formlardaki temalı kütüphanelerimiz, bu amacımıza doğru bir şekilde hizmet etmektedir. Çocuklarımızın ve eğitimcilerimizin gösterdiği ilgi, ne kadar doğru bir yolda olduğumuzun en büyük göstergesidir.

DÜNYADA BİR İLK

Temalı Kütüphane Projemiz sadece Türkiye’de değil, bu formları ile dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor. Çocuklarımıza özel hazırlanmış okul kütüphaneleri ve farklı kent kütüphanelerine sahip bir şehir olmaktan mutluyuz. Uçak Kütüphane ile havaalanı olmayan kentimize gerçek bir uçak indirdik, çocuklarımız Tren Kütüphane ile vagonda kitap okumanın farklılığını yaşıyor ve şimdi de denizi olmayan şehrimize gerçek bir gemi inşa ediyoruz. Göreve başladığımız ilk günden bu yana nitelikli bireyler yetiştirilmesi yönünde destek veriyor ve gayret ediyoruz.”

Gemi Kütüphanesi

Türkiye’de bir ilke imza atan Çankırı Belediyesi’nin beş parçadan oluşturulan Gemi Kütüphanesi’nde ana gövde tamamlandı, beton kaide üzerine montajı yapıldı…

 

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

noyadecor