Cenay Toprakkaya

Türkiye’nin 5 yıldızlı kenti; Antalya

Türkiye’nin 5 yıldızlı kenti; Antalya
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Konaklama sektöründe hizmet, ürün kalitesi ve sunulan hizmetin çeşitliliği bakımından en üst segment kabul edilen 5 yıldızlı tesis, Türkiye’de sayıca en fazla Antalya’da yer alıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerinden yapılan derlemeye göre, Haziran 2017 tarihi itibariyle Türkiye genelinde Kültür ve Turizm Bakanlığ’ından Turizm İşletme Belgesi almış 4 bin 670 tesis bulunuyor. Belgeli tesisler 1, 2, 3, 4 ve 5 yıldızlı otel, tatil köyü, pansiyon, özel konaklama tesisi, lokanta, apart, eğlence yeri, günübirlik tesis, butik otel, kongre ve sergi merkezi, çiftlik evi-köy evi, dağ evi, yayla evi, kamping, kayak merkezi, hostel ve mola noktalarından oluşuyor.

antalya

343 ADET 5 YILDIZLI OTELE SAHİP

5 yıldızlı konaklama tesisi, en az 120 odası bulunan ve yemekten oda konforuna, havuzdan oda servisine bir tesisin verdiği hizmetlerin en üst seviyesini ve en geniş hizmet yelpazesini ifade ediyor. Türkiye’nin 48 ilinde toplam 686 adet 5 yıldızlı konaklama tesisi yer alıyor. Türkiye’de en fazla 5 yıldızlı tesis; denizi, kumu, güneşi, doğası ve tarihiyle dünyanın en önemli turizm destinasyonlarından biri gösterilen ve yılda 10 milyonun üzerinde turisti ağırlayan Antalya’da bulunuyor. Antalya merkez ve Aksu, Manavgat, Serik, Alanya, Kemer ilçelerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belge almış toplam 343 adet 5 yıldızlı otel mevcut.

İSTANBUL İKİNCİ SIRADA

Sayı olarak en çok 5 yıldızlı konaklama tesisinin bulunduğu il sıralamasında, Antalya’dan sonra İstanbul geliyor. Gezi amaçlı seyahatlerin yanı sıra binlerce kişinin iş, toplantı, vs. amacıyla geldiği İstanbul’da 97 adet 5 yıldızlı otel bulunuyor. Ayrıca Muğla’da 74, İzmir ve Ankara’da 23’er, Aydın’da 15, Afyonkarahisar’da 9, Denizli ve Bursa’da 7’şer, Mersin’de 6, Nevşehir, Balıkesir, Gaziantep, Kocaeli ve Konya’da da 5’şer 5 yıldızlı konaklama tesisi yer alıyor.

Turizm

ERKAN YAĞCI: GÜN GELECEK, ROBOTLARIN YÖNETTİĞİ OTELLER OLACAK

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, son yapılanlarla birlikte Antalya’da 5 yıldızlı tesis sayısının 403’e çıktığını, bunun da avantajlı bir durum olduğunu bildirdi. Turizmde ürün çeşitliliğinin bir kısmını da otellerin oluşturduğunu anlatan Yağcı, otellerde de farklı konseptlerin sunulması noktasında çalışılması gerektiğini söyleyerek; “Şu anda dünyada dördüncü sanayi devrimi konuşuluyor. Bu konuşulurken, otel yapılanmaları da değişikliğe gidiyor. Teknoloji ağırlıklı oteller gelmeye başladı. Gün gelecek, robotların yönettiği oteller olacak. Trend teknolojinin ağırlaştığı, teknolojinin çok kullanıldığı otel yatırımlarına gidiyor” açıklamasında bulundu.

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor