Kadir Toprakkaya

Türk gezginler Kuzey Kutbu’na doğru yola çıktı

Türk gezginler Kuzey Kutbu’na doğru yola çıktı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Türkiye’den ilk kez bir gezgin grubu, Kuzey Kutbu için yola çıktı. “Kuzey Kutbu 90 Derece” başlıklı gezi, yüzyıllardır kutup kâşiflerinin sonsuz beyazlığı aşmak için verdiği mücadeleyi ve boylamların birleşerek tek bir noktaya dönüşmesinin heyecanını bir kez daha yaşatacak.

Faruk Pekin liderliğindeki 7 kişilik FEST grubu; Arktik dünyayı tanımak, Kuzey Kutbu’na ayak basmak için yollara düştü. Gerçekte foklar, balinalar, morslar, kutup kuşları, ayılar, kısacası tüm canlılar, kısa yaz günlerinde yeni gıdalar için yollarda.

NÜKLEER BUZKIRAN GEMİSİ İLE KUZEYE DOĞRU İLERLİYORLAR

FEST gezginlerinin Moskova’dan başlayan yolculuğu, Rusya’nın kuzey limanlarından Murmansk’a uçarak devam etti. Murmansk Limanı’ndan “Zaferin 50. Yılı” adlı nükleer buzkıran gemisine binen ekip, Barents Denizi sularında kuzeye doğru ilerliyor. Ardından Franz Josef Toprakları, sonra ver elini Kuzey Kutbu. Adını SSCB’nin II. Dünya Savaşı’ndaki zaferinden alan “Zaferin 50. Yılı” (50 Let Pobedy), Arktika sınıfı nükleer bir buzkıran ve 2016’ya kadar da türünün en büyük örneğiydi. Uzunluğu 160, genişliği 30 etre olan gemi, 5 metre kalınlığa kadar olan buzları kırabiliyor ve saatte yaklaşık 40 km hız yapıyor.

Lüks Zirvesi

DOĞA SERÜVENİ, ELEKTRONİK DETOKS ORTAMINDA DEVAM EDİYOR

14-27 Haziran tarihleri arasında kırılgan vahşi dünyanın son nazik yerlerine yapılacak bu doğa serüveni; jeologların, ornitologların, deniz biyologlarının ve buzul uzmanlarının verdikleri seminerlerle tam bir elektronik detoks ortamında devam ediyor.

kuzey kutbu

İstanbul Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

noyadecor