Cenay Toprakkaya

Turizmin başkenti demir ağlarla örülüyor

Turizmin başkenti demir ağlarla örülüyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

“Turizmin başkenti” olarak nitelendirilen ve her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Antalya’da hayata geçirilecek metro projesi ve üçüncü etabı tamamlanacak raylı sistemle kent, 360 derece demir ağlarla örülmüş olacak.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, konu ile ilgili yaptığı açıklamada çağdaş toplu ulaşım sisteminin raylı sistem olduğunu, Antalya’da da bunun güçlendirilmesi için çalıştıklarını söyledi. Antalya’da raylı sistemin ilk etabını ilk dönem belediye başkanlığında tamamladığını anımsatan Türel, Meydan-EXPO 2016 hattını kapsayan ikinci etabın da bu dönemde tamamlandığını belirtti.

360 DERECE RİNG OLUŞACAK

Varsak-Meltem arasında planlanan üçüncü etap raylı sistem projesinin bugünlerde Yüksek Planlama Kurulu’nda bakanların imzasına açıldığını kaydeden Başkan Türel; “Bu da bittiğinde hemen ihalesini yapıp, görev dönemimizin sonuna kadar yetiştirmeye çalışacağız. Böylece Antalya’da raylı sistem, 360 derece ring oluşturmuş olacak” şeklinde konuştu. Üçüncü etap raylı sistemin “cadde tramvayı” olarak planlandığını, fakat bazı bölümlerinin yer altında olacağını belirten Menderes Türel; “Üçüncü etap raylı sistemi için bu senenin sonuna doğru kazma vurmak gibi bir niyetimiz var” açıklamasında bulundu.

Antalya

DÖRDÜNCÜ ETABIN METRO OLMASI GEREKİYOR

Türel, kentte raylı sistemle ilgili ulaşım master planının hazırlanarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na sunulduğunu ifade ederek, şunları ifade etti: “Ulaşım master planı çalışmaları kapsamında dördüncü etabın raylı sistemde metro olması gerektiği bize bilimsel çalışmalarla sunuldu. Plan; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından da kabul edildi ve onaylandı. Dolayısıyla Antalya’nın bundan sonraki dönemde toplu ulaşımla artık atacağı adım metroyla ilgili olacaktır. Metro hattında güzergah, hatta duraklarıyla birlikte ulaşım master planımız da kesinleşmiş durumda. Konyaaltı’nda büyük limandan başlayan metro hattı, Büyükşehir Belediyesi’nin olduğu yerde bir ‘Y’ gibi çatal hale dönüşüyor, bir kolu Kepez istikametine Varsak’a metro olarak devam edecek, bir kolu da buradan Muratpaşa istikametine gerçekleşmektedir. Bir dahaki dönemde Antalya Limanı’ndan gerektiğinde Lara’ya, Kundu’ya kadar ve Kepez’e, Varsak’a kadar her noktaya bugünkü raylı sistem ağımızı da destekleyecek şekilde bütünleşmiş bir sistemi Antalya’da hizmete inşallah sunmuş oluruz.”

ANTALYA’NIN ZEMİNİ METROYA MÜSAİT

Başkan Menderes Türel, Antalya’nın zemininin metroya müsait olmadığı yönündeki söylemlerin eskide kaldığını dile getirerek; “50 sene önceki teknolojiye göre Antalya’nın zemini metroya müsait değil. Bugün dünyadaki gelişen teknolojiyle bırakın metroyu, dağlar delinir hale geldi. Ayrıca cadde tramvayı ile metro, başabaş bir maliyetle yapılabilir hale geldi. Turizmin başkenti Antalya’da 2019’dan sonraki hedefimiz metro” dedi.

 

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor