Kadir Toprakkaya

Turizmde 500 milyon doların üzerinde artış!

Turizmde 500 milyon doların üzerinde artış!
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Turizm & Etkinlik Yönetimi Danışmanı Mertcan Tekin, turizmde Avrupa kan kaybederken Türkiye’nin ise bütün olumsuzluklara rağmen gücünü toparlayarak, 2023 hedeflerine yürümek noktasında ciddi adımlar attığını belirtti.

“Ülkemizde yürüttüğü faaliyetlerle büyüyen havayolu şirketleri, yeni yapılmakta olan ve Avrupa’nın transfer merkezi büyüklüğünde konumlanacak havalimanları, otel yatırımları ve Tanıtma Genel Müdürlüğümüzün pazarlama faaliyetleri, turizm gelirlerinin artmasına büyük destek sağlıyor” diyen Tekin, açıklamalarının devamında şunları ifade etti:

430 MİLYON DOLARLIK GELİR ARTIŞI

“Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2017 ikinci çeyrek turizm verilerine göre Rusya ve Türkiye turizmi artarken, buna karşın Almanya başta olmak üzere birçok dünya ülkesinde turizm ekonomisi açısından ciddi kayıplar yaşanıyor. Tüm turizm faaliyetlerini ele alan TÜİK’e göre bu yılın ikinci çeyreğinde turizm gelirleri, geçen yıla göre 430 milyon dolarlık bir artış yakalayarak 5.5 milyar dolara ulaştı. Bu artış, tüm turizmcilerin ve yöneticilerinin ortak çabasının sonucudur. Piyasada gözle görülür bir hareketlilik var. Geçen yıla oranla turist sayımız 1,3 milyon kişiye yükseldi.

TURİZM GİDERLERİ DÜŞTÜ

430 milyon dolarlık artış sağlamamıza rağmen turizm için yaptığımız harcama, geçen yıla kıyasla 140 milyon dolar bandında azaldı. Bu da daha az para harcayarak, daha katma değerli işler yapabileceğimizi gösteriyor. Bunun için yapılabilecek birçok yöntem var. Bu yöntemleri doğru değerlendirmemiz, az ama öz yatırımla çok ciddi dönüşler almamız gerekiyor.

TÜRKİYE’DE GÜVENLİK SORUNU YOK

Türkiye’nin turizm bakımından ağırlıklı ziyaretçi alınan şehirlerinin tümünde, yurt dışına kıyasla güvenlik problemi neredeyse hiç yaşanmamakta. Türkiye’ye gelmeden önce çeşitli forum ve sosyal medya mecralarında ‘Türkiye’ye seyahat etmek güvenli mi?’ sorusuna cevap arayan kişilere karşı çeşitli kuruluşların hazırladığı ülke tanıtım videolarını paylaşmak büyük önem taşıyor. Bu tarz cevaplar vermekten çekinmek, ülke turizmine katkı sağlamayacaktır.”

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor