Haber Merkezi

Turizmcilerden KDV indirimi talebi

Turizmcilerden KDV indirimi talebi
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Orta Anadolu Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Engin Şahin, turizm sektörünün canlanması adına tek ve düşük tutarda KDV uygulanmasını talep ettiklerini belirterek; “Şu anda konaklamada yüzde 8, yeme-içme ve ulaştırmada yüzde 18 KDV uygulanıyor. Biz tamamının yüzde 8 olmasını istiyoruz” dedi.

Engin Şahin, çeşitli gerekçelerle sıkıntılı bir dönemden geçen sektörde çarkların dönebilmesi ve insanların işsiz kalmaması adına istihdam desteklerinin artırılması gerektiğini söyledi. Bu anlamda vergi ve SGK borçlarının en az 1-2 yıl vade farksız ötelenmesi taleplerinin bulunduğunu anlatan Şahin, bunun yanı sıra sektörün geri ödemesi 2 yıl sonra başlaması kaydıyla likit krediye ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Söz konusu taleplerin acilen yerine getirilmesinin önemine işaret eden Başkan Şahin; “Bizim sektörde şu anda değil de 6 ay sonra yaptığınız bir şey, 2 yıl sonra geri dönüyor. Bugün yapılacak bir şey piyasayı birkaç ay içinde toparlayacakken, 6 ay sonra yaptığınız zaman ciddi sıkıntılar olabilir. Çünkü yaptığımız iş sezonluk” şeklinde konuştu.

TEK VE DÜŞÜK KDV UYGULANMALI

KDV oranlarının düşürülmesinin de firmaların talepleri arasında yer aldığını dile getiren Şahin; “Şu anda konaklamada yüzde 8, yeme-içmede ve ulaştırmada yüzde 18 KDV uygulanıyor. Biz tamamının yüzde 8 olmasını istiyoruz. Tek ve düşük KDV, bu yıl için itici bir güç olabilir” ifadelerini kullandı.

CAN SİMİDİMİZ YERLİ TURİST

TÜRSAB Orta Anadolu Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Engin Şahin, geçen yıl yabancı turist sayısında azalma yaşanmasına karşın iç pazarda hareketlenme görüldüğünü kaydederek, oteller ve tur operatörlerinin tanıtım faaliyetlerinin yanı sıra uzun vadeli ödeme koşullarıyla turizmi cazip hale getirmeye çalıştıklarını söyledi. Bu yıl yerli turistlerin yine ön plana çıkacağını belirten Şahin; “Şu anda can simidimiz yerli turist. Mesela ailenizle İstanbul’da 3 gün gezmeye gideceksiniz, Taksim bölgesinde daha önce 5 yıldızlı bir otelde 300 liranın altında kalamazdınız. Şimdi ise avro ve dolar yükselmesine rağmen 200 lira civarına 5 yıldızlı otelde kalabilirsiniz” açıklamasında bulundu.

AVRUPA PAZARINDA TOPARLANMA BEKLENİYOR

Özellikle yabancıların bir ülkeyi ziyaret ederken güvenliği ön planda tuttuğunu anlatan Engin Şahin, Avrupalı turistlerin güvenlikle ilgili algıları düzelmedikçe bu kanaldan ciddi bir ziyaretçi girişinin sağlanamayacağını söyledi. Buna karşın birkaç yıl içinde Avrupalı turistler nezdindeki bu durumun toparlanmasını beklediklerini kaydeden Şahin, şunları söyledi: “Çünkü turizmde ‘Bugün artık her şey iyi’ dediğinizde insanlar iki yıl içinde geliyorlar. Rusya ile ilişkilerin düzelmesinin de olumlu etkilerinin olacaktır. 4 milyon seviyelerindeki turist sayısı 1 milyon küsurlara düştü. Bu yıl 3 milyonu geçmesi bekleniyor. Avrupa pazarında ise toparlanma olmasa bile daha fazla düşüş olmayacağı varsayılıyor. 2018’de Avrupa pazarında dişe dokunur bir toparlanma olmasını bekliyoruz.”

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su