Haber Merkezi

Turizmciler Rus ve Ukraynalı turistlere hazırlanıyor

Turizmciler Rus ve Ukraynalı turistlere hazırlanıyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Antalya’nın Kemer ilçesindeki turizmci ve iş adamları, turizm sezonu öncesi Rus ve Ukraynalı misafirler için hazırlık yapıyor. Resmi kayıtlara göre 372 turistik tesiste 46 bin 796 oda ve 102 bin 237 yatak kapasitesine sahip Kemer’de turizmciler, Rusya ve Ukrayna’dan gelecek turistleri bekliyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ukraynalı mevkidaşı Pavlo Klimkin arasında imzalanan pasaportsuz seyahatin önünü açacak uygulama ve Rusya ile ilişkilerin düzeltilmesinin ardından Kemer’deki turizmciler, gözlerini Rus ve Ukrayna pazarına dikti. Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkan Yardımcısı Kaan Kaşif Kavaloğlu, geçen sene Rusya ile yaşanan krizden sonra Rusların tatillerinde Türkiye’yi tercih etmemesinin, turizmciler için Ukrayna pazarını daha önemli hale getirdiğini söyledi.

Rus turist

TURİZM İÇİN KAZANÇ VE MORAL KAYNAĞI

Geçen yıl yaklaşık 500-550 bin Ukraynalı turistin Antalya’ya geldiğini kaydeden Kavaloğlu, gelen Ukraynalı turistlerin turizm için önemli bir kazanç ve moral olduğunu ifade etti. Başkan Yardımcısı Kavaloğlu, geçen sene daha fazla Ukraynalı turist gelebilmesi için otel sahipleri ve işletmecilerin fiyat skalalarını düzenlediklerine değinerek; “Rusya krizi yaşanınca gelen Ukraynalı misafir sayısının daha az olacağını düşünüyordum. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, iki ülke arasında pasaportsuz seyahat edebilme anlaşması yaptı. Bu bizim için büyük bir umut oldu. Çünkü bu sene turizm sezonunda bir düşüş beklerken, bunu bir fırsata dönüştürme şansımız olacak. Misafir olarak gelen Ukraynalı turist sayısının yine 500-550 bin arasında olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

RUSYA’DAN BÜYÜK BİR REZERVASYON TALEBİ VAR…

Kaan Kaşif Kavaloğlu, uygulamanın Rusya ile de gerçekleşmesi halinde bunun Türkiye’ye hem turizm hem de ekonomik anlamda büyük katkı sağlanacağını düşündüğünü belirtti. Son dönemlerde Türkiye ile Rusya arasında yaşanan yakınlaşmanın turizm açısından önemine dikkati çeken Kavaloğlu; “Şu anda Batı Avrupa, Benelüks ve İskandinav ülkelerinden Türkiye’yi tercih eden misafir sayısında bir azalma olacağını düşünüyorum. Tur operatörlerinden aldığım bilgilere göre bu turistlerin Yunanistan, İspanya, Tunus ve Mısır’a kayacağını tahmin ediyorum. Bu tamamen politiktir. Biz bu politikanın ve algının çözüleceğini düşünüyoruz. Şu anda Rusya’dan büyük bir rezervasyon talebi var. Bu talebin, Batı Avrupa ülkelerini de harekete geçireceğini düşünüyorum” dedi.

KEMER’DEKİ OTELLERDE HAZIRLIKLAR BAŞLADI

Kemer Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB) Başkanı Tayyar Gül ise, Ukrayna ile yapılan anlaşmanın Kemer bölgesinde turizme önemli katkı sağlayacağını belirterek, geçen sene Antalya’ya gelen Ukraynalı turist sayısının yaklaşık 600 bin civarında olduğunu kaydetti. Gül, anlaşma sonrası Ukraynalı turist sayısında minimum 200 bin civarında artış beklediklerini ifade ederek; “Aynı adımların Rusya ile atılmasını bekliyoruz. Bu yılki turizm sezonunda tatil için Kemer’e gelecek Ukraynalı ve Rus misafirler için oteller hazırlıklara başladı. Otellerde konsept olarak daha çok Ukraynalı ve Rus misafirlere ağırlık vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su