Kadir Toprakkaya

Turizm İstişare Kurulu için imzalar atıldı

Turizm İstişare Kurulu için imzalar atıldı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Turizm sektörünün önde gelen 8 sivil toplum kuruluşu ve THY; turizmin sürdürülebilir gelişimi, turizm master planının oluşturulmasına öncülük etmek, Türkiye markasını güçlendirmek, yurt içinde ve yurt dışında tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini birlikte gerçekleştirmek, turizmi ekonominin verimli bir sektörü haline getirecek politikalar üretmek, ortak tanıtım stratejileri oluşturmak ve Türkiye markasını dünyaya tanıtmak için Turizm İstişare Kurulu adı altında bir araya geldi.

Turizm sektörünün bileşenleri arasında güç birliği oluşturmak ve sinerji yaratmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde hayata geçirilen Turizm İstişare Kurulu’nun protokol imza töreni, 27 Nisan Cuma günü İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde Kültür ve Turizm Bakını Numan Kurtulmuş’un katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Bakan Kurtulmuş, kurulun Türkiye turizminin geliştirilmesi açısından önemli bir platform olacağını ifade ederek, şu açıklamalarda bulundu:

Turizm İstişare Kurulu

TURİZM GELİŞTİKÇE, CARİ AÇIK DÜŞMEYE DEVAM EDECEK

“Bugün burada sorunları ve çözüm yollarını birlikte istişare etmek üzere bir platform oluşturuluyor. Emeği geçenleri kutluyor, hayırlı uğurlu olsun diyorum. Turizm, dünya ekonomisi içinde önemli bir yere sahip. Türkiye’nin cari açığının kapatılmasında da stratejik bir öneme sahip. Turizm geliştikçe Türkiye’nin cari açığı düşmeye devam edecektir. Turizmin 32 milyarlık bir gelire ulaştığını düşünürsek, tek başına Türkiye’nin cari açığını kapatacak bir düzeye gelmektedir. 2018 yılında 40 milyon turist sayısı ve 32 milyar dolar seviyesine ulaşacağımızı umut ediyoruz.

50 MİLYON TURİST, 50 MİLYAR TURİZM GELİRİ

3. Turizm Şurası’nda Türkiye turizmi için önemli perspektifler oluşturuldu. 50 milyon turist ve 50 milyar turizm geliri için takım halinde çalışmamız gerekiyor. Şura’dan alınan kararları hızla tatbik etmeye çalıştık ve sonuç almaya da başladık. Turizm tahsisleri bu konuda örnektir. 49 yıllık tahsis alanlarının yenilenmesi, turizm yatırımcılarının nefes almasına neden olacaktır.

turizm istişare kurulu

BU BİR TAKIM OYUNU

Turizmi stratejik bir sektör olarak ele almalıyız. Biz hükümet olarak üzerimize düşenleri yapıyoruz. Turizmde moral üstünlüğü ortaya çıktı, bundan memnuniyet duyuyoruz. Rakamlar da bizi umutlandırıyor. Sizlerden istirhamım, sektörü stratejik sektör olarak ele almanız. Bu bir takım oyunu. Buradaki kuruluşlardan hiçbirinin tek başına başarısı mümkün değil. THY bir dünya markası; en fazla destinasyona uçan, Asya’yı Avrupa’ya bağlayan bir şirket. Üçüncü havalimanın açılması ile THY’nin marka değeri daha da yükselecek. Fakat THY’nin de tek başına vereceği hizmet anlamlı olamaz. Sektör kuruluşlarımızın THY’ye destek olması gerektiğini düşünüyoruz. Hep beraber dayanışma içinde başarıya ulaşacağız.

AYNI İSTİKAMETTE YÜRÜYECEĞİZ

Son günlerde Türkiye ekonomisiyle ilgili birtakım spekülasyonlar yapılıyor. Benzeri girişimler turizm sektörü için de yapılmakta. Sektör temsilcilerinden bu konuda dikkatli davranmasını istiyoruz. Erken seçimin turizmi olumsuz etkileyeceği söyleniyor. Ne alaka! Turistler gelip burada oy kullanmayacak ki. Ruble ya da başka bir para birimindeki değer kaybının Türkiye turizmini etkilemesi mümkün değildir. Adımlarımızı stratejik atmaya başlamışken, moral bozucu söylemlerden özellikle sektör temsilcilerinin kaçınmasını bekliyoruz. Herkesin farklı görüşleri olabilir, ama hiç kimse farklı yerlere çekmeyecek. Sektör olarak farklı tercihlerimiz olabilir, ama aynı istikamette yürüyeceğiz. Turizm İstişare Kurulu’nun sadece kağıt üzerinde kalmayacağını düşünüyorum. İstişari anlamda faydalı işler yapacağına inanıyorum.”

TURİZM İSTİŞARE KURULU KİMLERDEN OLUŞUYOR?

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık

Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) Başkanı Teoman Tosun

Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı Zeki Apalı

Deniz Turizm Birliği (DTB) Başkanı Erkan Özdağ

Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer

THY Pazarlama ve Satış Başkanı Halil İbrahim Polat

(Fotoğraflar: Bora Özgen – Turizminsesi)

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

noyadecor