Haber Merkezi

Turizm duayenleri arı gibi çalışıyor

Turizm duayenleri arı gibi çalışıyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin turizmde ortak akıl paylaşımı amacıyla sektörün söz sahibi isimleri, gazeteciler ve toplum yöneticilerini tek çatı altında toplamayı başardığı büyük organizasyon, meyvelerini vermeye başladı. Gruplar halinde “neler yapabiliriz” sorusunun yanıtını arayan turizm emekçileri, konu başlıkları oluşturarak Türkiye’yi yöneten liderlere rapor sunmaya hazırlanıyor. TOURMAG Turizm Dergisi, Bursa Hilton Convention Center’da sıcak gelişmeleri yerinde takip ederek turizm camiasına aktarıyor.

Yoğun istişareleri arasında, çalıştayın ikinci gününde TOURMAG Turizm Dergisi’ne duygu ve düşüncelerini açıklayan turizmcilerin ortak paydasında, algı ve güvenlik teması vardı. Liderlerin açıklamaları şu şekilde:

turizm atölyesi

Tülin Ersöz…

TÜLİN ERSÖZ (TURİZM ATÖLYESİ BAŞKANI)

En az 130 kişilik doğrudan çalıştay ekibi oluştu. Turizmin söz sahibi isimleri, duayenler bir arada tecrübe ve deneyimlerinden yola çıkarak ortak paydayı arıyor, beyin fırtınası yapıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve turizmcilerin arzusu, bundan sonuç alabilmek. Moderatörümüz Oğuz Babüroğlu ile birlikte konu başlıklarımızı belirledik. Bursa’ya gelmeden önce en az 10 toplantı gerçekleştirdik, sektörün temsilcileri ile bir araya geldik, üç günlük çalıştayımıza davet ettik. Oya Narin, Yasemin Pirinçcioğlu, Reha Arar gibi birçok kıymetli ismin ortak paylaşımları ve yüz yüze fikir alışverişleri çok önemli, kıymetli. Finalde bir bildirge oluşturacağız ve kişilerin imza sirküleri de bunda olacak. En üst mercilere kadar bu bildirgeyi taşıyacağız. Burada emek verenler, daha sonra bu konu başlıkları hakkında görev alabilecekler, yani çalıştay kağıt üzerinde kalmayacak. Herkes söz sahibi olabilecek. Herkese iş vereceğiz, bu kez daha farklı kolları sıvadığımızı söyleyebiliriz.

41 yıldır turizm sektöründe gördüğüm şu, kurumların kararları tek başına etkili ve yararlı değil. Ortak akıl ve işbirliği ile hareket edebilmek önemli. Eskiden insanlar belediyelerin ne iş yaptıklarını bilmezlerdi. Şimdi belediyeler; halkı, işçileri ve işverenleri çalışmalarına dahil ediyor. Böylece vatandaş da projelerin söz sahibi oluyor ve ne yapıldığını anlayabiliyor. “Kalıcı başarıyı nasıl yakalarız” sorusuna karşı her diyalog, çok güzel gelişmelerin kapısını aralıyor.

timur bayındır

Timur Bayındır…

TİMUR BAYINDIR (TÜROB – TÜRKİYE OTELCİLER BİRLİĞİ BAŞKANI)

Turizmde diyalog güzel, olması gereken görüntüler bunlar. Geçen sene de söylediğim gibi, birçok sebepten ötürü 2017 yılı çok olumlu gözükmüyor. Birtakım gelişmeler var ama daha da iyi olabilirdi elbet. Bizler de “başarıyı nasıl yakalarız” diye bir çatı altındayız. Burada karşılıklı paylaşımlar gerçekten çok verimli. Rus turistler ile ilgili sorunlar aşıldı ancak, pozitif döneme girildiği daha yeni yeni dillendiriliyor. Diğer yandan, turizmi olumsuz etkileyen gelişmelerin çevremizdeki terör saldırıları ve bombalar gibi faktörler olduğunu düşünmemek gerek. Kişisel saldırılar, tacizler, toplumsal olaylar gibi faktörler şüphesiz bir algı oluşturuyor. Kişiler, hürriyetlerini özgür hissetmek ve emin olmak istiyor. Bu nedenle maneviyatta birçok alanda sorunların ortadan kaldırılabilmesi gerekiyor. Ortak akıl paylaşımlarımızda bunları da konuşuyoruz.

Kongre turizminde çok büyük potansiyelimiz var ancak, şimdi temelleri sağlam olarak atılsa bile en az 2-3 yıl geçmesi gerekiyor. İstanbul’da en büyük pazarımız Avrupa ve son zamanlarda Avrupa ile ilişkilerdeki sorunlar da turizmi olumsuz etkiliyor. Bana göre Avrupa, İstanbul turizminde en önemli yapı taşlarından… Hindistan gibi ülkelerle düğün turizmi konuşuluyor. Bunlar elbet birtakım katkılar sağlar ama, İstanbul turizmini birkaç zengin düğünü kurtarmaz. İBB tarafından bu kadar turizm insanını tek çatı altında toplamak gerçekten bir başarı, kolay değil. Bu çalıştayı en iyi şekilde değerlendirmek hepimizin yararına…

türkiye otelciler birliği

Levent Erdoğan…

LEVENT ERDOĞAN (TÜRKİYE OTELCİLER BİRLİĞİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ)

Alanında hizmet veren bu kadar ismi tek çatı altında görebilmek gerçekten güzel bir duygu. Turizme yönelik 108 farklı konu başlığı ortaya çıktı, 15 ortak başlığa özetlendi. Çünkü, turizmcilerin temennileri ortak ve bizler de onun için buradayız. Tabi görüşmelerde söz dönüp dolaşıp Türkiye’nin yurt dışındaki imajına, algısına geliyor. Bugün dünya genelinde sorunlar var ve turizm sektörü her yerde bundan ilk etkilenenler arasında geliyor. Bugün Avrupalı ülkeler, dünya güzeli Antalya yerine Mısır ve Fas’ı tercih ediyorlar. Halbuki Antalya’da ellerinde uzun namlulu silahlarla gezen görevlileri göremezsiniz. Gel gelelim algı oluşturuyorlar. Bunda yabancı medyanın da güvenlik sorunu algısı oluşturmasının olumsuz etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Türkiye’de durum çok farklı, güzel. Bunu bilen iyi biliyor. Bizler de güzelliklerimizi, gerçekleri dışarıya en doğru şekliyle anlatabilmeliyiz.

Genel denetim sorunlarının olduğu bir gerçek. Turistlerimizin bindiği taksiler, sokakların denetimi, günlük kiralık daire sorunları gibi birçok ayrıntı!.. Bunların hepsi, turizmde başarı ile birbirine bağlantılı. Bir de dünya gerçeği, savaşlar. Güneyimizde devam eden savaşlar, ister istemez turizmi olumsuz etkiliyor.

tourmag turizm dergisi

TOURMAG, BURSA’DAN İSTANBUL’UN NABZINI AKTARIYOR

TOURMAG Turizm Dergisi, Bursa Hilton Convention Center’da İstanbul turizmcilerinin ve medyanın tek çatı altında toplanmasının başarıldığı büyük buluşmayı, yerinde aktarmaya devam edecek…

İstanbul’un yeni Kültür ve Turizm İl Müdürü Coşkun Yılmaz….

İstanbul Rehberler Odası Başkanı Hakan Eğinlioğlu…

 

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su