Haber Merkezi

Turizm, umut ve mutluluk sektörüdür!

Turizm, umut ve mutluluk sektörüdür!
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, Antalya Genç İşadamları Derneği (ANTGİAD) tarafından kentteki bir otelde düzenlenen programda, “Türkiye’de Turizm ve Antalya’nın Turizmdeki Konumu” başlıklı konuşma yaptı. Yağcı, turizmde 2016’da yaşananlara çok takılmamak gerektiğini belirterek; “Turizm ekonomik gelişme için bir kaldıraçtır ve bir umut sektörüdür. Heyecanla yapılır, mutluluk sektörüdür. Umutsuzluğu barındırmaz, her zaman geleceğe umutla bakmak durumundayız” dedi.

AKTOB’un misyonu ve hedefleri hakkında bilgi veren Erkan Yağcı, turizm sektörünün büyümesinin yanında sivil toplumun, özel sektörün sesi olma, sektörü temsil etme ve sorunlarını paylaşmayı amaçladıklarını söyledi. Antalya’da 403 beş yıldızlı otel bulunduğunu ve Türkiye’deki yüzde 80’den fazlasını Antalya’nın barındırdığını anlatan Yağcı, kentin 509 bini bakanlık belgeli, 700 bine yakın yatağı temsil ettiğini belirtti.

turizm

DÜNYADA EN FAZLA MAVİ BAYRAK ÖDÜLÜ ALAN KENT

Türkiye’deki tüm gecelemelerin yüzde 53’ünün Antalya’da olduğuna dikkat çeken AKTOB Başkanı Erkan Yağcı; “Dünyada en fazla mavi bayrak ödülünü alan kent, 206 sayısıyla Antalya. Antalya’nın rekabetin çok yüksek olduğu ve gerçekten çevreye duyarlı plajları, tesisleri, marinası bulunmaktadır” ifadelerini kullandı. Yağcı, her yıl turizmin çeşitlendirilmesinin konuşulduğunu, bu anlamda Antalya’da golf, futbol, sağlık ve kongre turizminin bulunduğunu belirtti.

TURİZM GELİRLERİ BAKIMINDAN 11. SIRADAYIZ

Dünya Turizm Örgütü’nün rakamlarına göre, turizmin 1 milyar 186 milyon insanın seyahat ettiği, 1 trilyon 260 milyar dolar gelirin elde edildiği bir sektör olduğunu hatırlatan Başkan Yağcı, dünya turizminin 2016 yılında yüzde 4 civarında büyüdüğünü söyledi. Dünyada en fazla turist ağırlayan ülkenin 84,5 milyon insanla Fransa olduğuna dikkat çeken Yağcı; “İspanya 2016 sonunda 75 milyonu yakaladı. Türkiye’nin rakamları 40 milyon, dünyada turist ağırlayan ülke konumunda altıncı sıradayız. Çok büyük başarı. Turizm gelirleri bakımından 11. sıradayız” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE, ESKİ POTANSİYELİNE HIZLA DÖNECEKTİR

Erkan Yağcı; “2016’da yaşadığımız sıkıntılara çok takılıp kalmamak lazım. Bizim sahip olduğumuz altyapı, kapasite ve turizm anlayışı, bizim tekrar 12 milyon rakamlarına çok rahat geleceğimizi gösteriyor. Antalya, dünyada en fazla ziyaretçi kabul eden şehir noktasına geldi. Umutlu olmak gerekir çünkü, dünyada sektör büyüme noktasında. Sektör dünyada yüzde 4 büyüyor, bu bize de bir ışık veriyor. Bölgemizdeki sorunlardan çıktığımızda eski potansiyelimize dönmemiz çok çabuk olacak” açıklamasında bulundu.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su