Cenay Toprakkaya

Tortum Şelalesi her mevsim başka güzel

Tortum Şelalesi her mevsim başka güzel
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

UNESCO’nun Dünya Mirası’na aday gösterilen ve Türkiye’nin en büyük şelalesi olan Tortum Şelalesi, her mevsim güzellikleriyle yerli ve yabancı turistleri cezbediyor. Erzurum-Artvin Karayolu’nun 110. kilometresindeki Balıklı köyü yakınlarındaki dağda 18. yüzyılda yaşanan heyelan sonucu oluşan şelale, 2016 yılında Türkiye’nin 11. “sakin şehri” seçilen Erzurum’un Uzundere ilçesinde bulunuyor.

Yurdun en yüksek şelalesi olmasının yanı sıra bu alanda dünyada da sayılı çağlayanlar arasında bulunan doğa harikası Tortum Şelalesi, 21 metre genişliğindeki bir alandan ve 48 metre yükseklikten akıyor. Şelalenin akışı sırasında gökkuşağına benzer görüntü oluşması ise ayrı bir güzellik sunuyor. Yılın her mevsimi ziyaretçilerini hayran bırakan şelalenin alt kısmına demir korkuluklu taş merdivenlerden inilebiliyor.

Tortum Şelalesi

DOĞA FOTOĞRAFÇILARININ VAZGEÇİLMEZ ADRESİ

Şelalenin önünde yer alan seyir terası, manzarasıyla ıslanma pahasına da olsa ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor. Ziyaretçiler, şelalenin alt kısmındaki küçük göletlerde çıplak ayakla gezmeyi ihmal etmiyor. Yılda yaklaşık 5 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Tortum Şelalesi, doğa fotoğrafçılarının da vazgeçilmez mekanları arasında yer alıyor.

DÜNYANIN ÖNEMLİ DOĞAL GÜZELLİKLERİ ARASINDA

Doğa fotoğrafçısı Turan Koçaş, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şelalenin bölgenin tanıtımı ve turizmine ilerleyen yıllarda önemli katkı sağlayacağını söyledi. Tortum Şelalesi’nin dünyanın önemli doğa güzelliklerinden biri olduğunu belirten Koçaş; “Tortum Şelalesi yalnızca Doğu Anadolu Bölgesi ya da Türkiye’nin değil, dünyanın da önemli doğal güzelliklerinden biri. Biz doğa fotoğrafçıları için bu tür mekanlarda güzel fotoğraflar çekmek ayrı keyif veriyor. Bu güzellikleri koruyarak gelecek nesillere bozulmadan bırakmalıyız” dedi.

 

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

noyadecor