Haber Merkezi

Tarih ve doğanın buluştuğu yer; Ihlara Vadisi

Tarih ve doğanın buluştuğu yer; Ihlara Vadisi
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Dünyanın en büyük kanyonları arasında yer alan, doğal güzellikleri ve tarihi mekanları bir arada bulundurmasından dolayı adeta açık hava müzesini andıran Ihlara Vadisi, havaların ısınmasıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldi.

Aksaray’ın Güzelyurt ilçesi sınırları içerisinde bulunan ve “Kapadokya’nın incisi” olarak nitelendirilen Ihlara Vadisi, ilkbaharın gelmesiyle ziyaretçi akınına uğruyor. Ihlara’ya bireysel veya tur şirketleri aracılığıyla gelen doğa ve tarih meraklıları, vadinin tabanına 382 basamaktan oluşan merdivenle inerek 14, 7 ve 3,5 kilometrelik üç güzergahta trekking yapma imkanı buluyor. Yorgunluklarını vadinin ortasından geçen Melendiz Çayı’nın kenarında dinlenerek atan turistler, vadi içerisindeki tarihi ve doğal güzellikleri fotoğraf karelerine yansıtarak ölümsüzleştiriyor.

Ihlara Vadisi

KAPADOKYA’NIN OLMAZSA OLMAZI

Aksaray İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan, Ihlara Vadisi’nin Kapadokya bölgesinin en önemli gezi yerlerinden biri olduğunu, vadiye her geçen yıl ilginin arttığını belirterek; “Ihlara Vadisi’nin 14 kilometrelik etabında ziyaretçilerimiz uzun bir yürüyüş yapabiliyorlar. Vadi, yer yer 200 metre derinliğe ulaşıyor. İçerisinden geçen Melendiz Çayı, vadiye gelen ziyaretçilere şırıltısı ile eşlik ediyor. Ihlara’da çok sayıda kilise var. Ziyaretçilerimiz bu kiliseleri ziyaret ettikleri gibi, aynı zamanda doğanın güzelliklerini de temaşa edebiliyor. Vadi, hem doğal güzellikleri hem tarihi alanları hem de kültürel özellikleriyle Kapadokya bölgesinde olmazsa olmaz gezi alanlarından biri durumundadır” dedi.

BU SEZON REKOR HEDEFLENİYOR

Doğan, vadiye gelen turistlerin daha memnun ayrılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Valiliğin önemli çalışmalar yaptığına işaret ederek; “Bu yıl turizm sezonunun açılmasıyla beraber son 10 yılda görmediğimiz alakayı görüyoruz. İnanılmaz bir yoğunluk var. Ihlara Vadisi, geçtiğimiz yıllarda 500 bin turist sayısını gördü. Bu yıl 500 bin rakamını aşmayı amaçlıyoruz. Bu şekilde yoğunluk devam ederse, Ihlara Vadisi’nin rekor kırmasını umut ediyoruz” şeklinde konuştu.

MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN BİR YER

Turistlerden Cemşit Rahmetoğlu da Ankara’dan geldiğini ve Ihlara’yı çok beğendiğini dile getirerek; “Kapadokya bölgesini ziyaret etmeyi çok seviyorum. Fakat buraya ilk defa gelme imkanım oldu. Burası dünyanın en büyük kanyonlarından, mutlaka görülmesi gereken bir yer. Buraya geldiğimizde telefonlarımızı kapatıyoruz ve vadi içinde gezip, stresten bir nebze de olsa uzak duruyoruz. Herkese buraya gelmelerini tavsiye ediyorum” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su