Kadir Toprakkaya

Safranbolu’ya lezzetli bir yolculuk!

Safranbolu’ya lezzetli bir yolculuk!
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Nar Gourmet, YESAM ve Bora Travel’ın düzenlediği Kültür Turu”nun ikinci durağı Safranbolu olacak. “Altın Bitki Safran Diyarı Safranbolu’da Hasat” konulu gezi 24-25 Ekim 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Ülkemiz mutfak kültürünü tanıtmak amacı ile kurulan (Yemek Sanatları Merkezi) YESAM, Bora Travel ve Anadolu lezzetlerini mutfaklara ulaştıran Nar Gourmet’in ortaklaşa düzenlediği gezi ile dünyanın en pahalı bitkisi safran’a dikkat çekiliyor.

Yemekte kullanılmasının yanı sıra tıbbi maksatla da kullanılan safranın nasıl yetiştiğini ve hasadının nasıl yapıldığını gözlemlemek için gezide sabahın ilk ışıkları ile safran tarlalarına gidilecek. Gezide, dünya mutfağında önemli bir yere sahip olan safran ile hazırlanılan yemekler tadılacak.

Uzun+Bakla

Karabük ve çevre köylerinde, yörenin mutfak kültürünü araştıran Yüksek Mimar ve Yemek Araştırmacısı İbrahim Canbulat eşliğinde düzenlenecek gezide çevre köyleri de ziyaret edilecek.

Bu köyler içerisinde, 1997 yılında koruma altına alınıp turizme açılan Yörük köyünün, bazı kaynaklara göre 750 senelik bir geçmişi olduğu belirtiliyor. Eski Dış İşleri Bakanı İsmail Cem, ünlü modacı Cemil İpekçi ve 20.Yüzyılın en önemli sopranolarından olan Leyla Gencer’in kökenlerinin bağlı olduğu Yörük köyüne yapılacak ziyaret sırasında, kapsamlı bir restorasyon çalışması ile koruma altına alınan taşlı köy yolu, tipik bir mimariye ait evleri, cami ve çamaşırhanesi de gezilerek bu köyün yaşadığı tarihe de tanıklık edilecek.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su