Kadir Toprakkaya

Roketle seyahat projesi gerçekleşiyor

Roketle seyahat projesi gerçekleşiyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Çok değil, bundan 15-20 yıl önce olabilir mi diye sorgulamasını yaptığımız, daha önceki yıllarda ise fantezi olarak hayallerimizi süsleyen dünyanın bir ucundan diğer ucuna roketle seyahat projesi sonunda gerçekleşiyor.

TOURMAG Turizm Dergisi olarak bu konuyu geçtiğimiz yıl incelemiş ve kapak konusu yapmıştık. Son olarak SpaceX Ceo’su Elon Musk, dünyanın bir ucundan diğer ucuna yalnızca 30 dakikada seyahat etme imkanı vereceğini savunduğu roket sistemi fikrinin sunumunu da yaparak, bunun nasıl mümkün olabileceğinin ayrıntılarını anlattı.

SpaceX CEO Elon Musk

EKONOMİ SINIFI BİLET ÜCRETİ KADAR

Musk, Uzay Endüstrisi Konferansı’nda Ay ve Mars’a seyahatle ilgili planlarına dair sunum yaparak, gezegenler arası roket sistemi fikrini Dünya’ya uyarladığı planını açıkladı. Buna göre yolcular, Dünya’nın herhangi bir yerine 1 saatten kısa sürede gidebilecek. Öte yandan bu yolculuk, sadece ekonomi sınıfı bilet kadar bir ücrete tabi olacak.

NEW YORK-ŞANGHAY ARASI 39 DAKİKA

Elon Musk, bu seyahatler için SpaceX’in mega-roketinin kullanılmasını önererek, bu sayede büyük bir uzay gemisinin Dünya çevresindeki yörüngeye çıkarılabileceğini belirtti. Ardından uzay gemisi, büyük şehirlerde ‘süzülmekte olan’ pistlere iniş yapacak. Dokuz ay içinde başlanması umulan projeye göre New York’tan Şanghay’a 11 bin kilometrelik mesafe 39 dakikada kat edilecek.

roketle seyahat

 

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor