Haber Merkezi

İstanbul Rehberler Odası üyeleri, Kapalıçarşı’da bir araya geldi

İstanbul Rehberler Odası üyeleri, Kapalıçarşı’da bir araya geldi
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

İstanbul Rehberler Odası (İRO) üyeleri, 21 Şubat Dünya Rehberler Günü’nü Kapalıçarşı Sandal Bedesteni’nde düzenlenen etkinlikle kutladı. Eski ve yeni çok sayıda turist rehberinin katıldığı programda, meslekte 25 ve 50 yılını dolduran oda üyelerine plaket sunuldu.

İRO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Enginlioğlu, etkinlikte yaptığı açıklamada sektör için en önemli sorunun kaçak çalışanlar olduğunu söyledi. Rehberliğin üniversitelerde bölüm olarak okutulduğunu dile getiren Enginlioğlu; “İnsanlar ve aileleri para harcayarak, yıllarını burada geçiriyor. Daha sonra dil sınavına giriyorlar. Meslek odasına zorunlu olarak üye oluyorlar, ücret ödüyorlar. Bayağı bir zahmetten geçen insanlar, kaçak olarak çalışan rehberler yüzünden işinden oluyor” şeklinde konuştu.

Hakan EğinlioğluKAÇAK REHBERLER, TÜRKİYE’NİN TANITIMI AÇISINDAN BÜYÜK SORUN

Kaçak rehberlerin Türkiye’nin tanıtımında risk oluşturduğunu vurgulayan Haakan Enginlioğlu; “Türkiye ne olduğu belirsiz, kim olduğu bilinmeyen, yetkinliği olmayan insanlar tarafından anlatılıyor. Bunu hem güvenlik, hem de ülkenin tanıtımı olarak bir sorun olarak görüyoruz. Türkiye turizm açısından zor bir yıl geçirdi. Ancak tarihsel ve kültürel açıdan dünya turizmi için vazgeçilmez ve özgün bir yere sahip. Türkiye tarihsel açıdan yeganedir. Tarih bu topraklarda başlamıştır. Burada pek çok tarihi eser var ve bunlar mutlaka görülecek. Türkiye’yi merak eden insanlar mutlaka olacak, mutlaka ziyaret edecekler” ifadelerini kullandı.

Kapalıçarşı

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su