TURİZM HABERLERİNİ BİR DE TOURMAG TURİZM DERGİSİ SAYFALARINDA OKUYUN...

Pisidia Antiokheia’yı görülecek yerler listenize ekleyin

tarafından Kadir Toprakkaya
2 yorum

Önümüzdeki aylarda adını daha sık duyacağınız, Isparta ve çevresindeki kültür hazinelerimizden biri olan Pisidia Antiokheia Antik Kenti’ni gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ediyoruz. Isparta’nın “Sakin Şehir” unvanlı Yalvaç ilçesinde bulunan arkeolojik alanda “Psidia Antioch” olarak anılan bu antik kent, geçmişe dair önemli ipuçları veriyor. Helen Krallığı’nın veliahtı Antiochus tarafından kurulmuş olması nedeniyle bu adla anılıyor, ancak bizler öncesi ve sonrasındaki gelişmeleri de içine alarak, kayıtlarda geçen adıyla “Pisidia Antiokheia” olarak söz ediyoruz.

GEÇMİŞE GİDEBİLİYORSUNUZ

Eğer bölgenin “Sakin Şehir” unvanından etkilenmiş değilseniz, antik kentin içinde bir an için gözlerinizi kapadığınızda geçmişe gidebiliyorsunuz. Bu nedenle, TOURMAG Turizm Dergisi olarak sizlere burayı mutlaka görülmesi gereken yerler listenize eklemenizi tavsiye ediyoruz.

YALVAÇ MÜZESİ’Nİ ZİYARET EDİN

Ancak öncesinde Yalvaç Müzesi’nde yer alan ve antik kentin geçmişteki görüntüsünün tasvir edildiği fotoğraf çalışması ile birlikte müzede yer alan bazı parçaların da mutlaka görülmesini de tavsiye ediyoruz. Eğer Müze Müdürü Abdulbari Yıldız’a da ulaşma imkânı bulabilirseniz, o zaman çok şanslı olduğunuzu düşünebilirsiniz. Zira kendileri her ziyaretçiyi evine gelmiş bir misafir gibi kabul ediyor. Yani mesleğine aşık biri ve bu antik kent hakkında oldukça bilgili.

Pisidia Antiokheia
KAZILAR 12 AY BOYUNCA DEVAM EDİYOR

Son derece önemli bir antik kent olan Pisidia Antiokheia (Psidia Antioch), Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Arkeolojik Kazıların Yıl Boyu Desteklenmesi Protokolü” kapsamında 12 ay ara vermeden kazısı yapılacak 20 alandan biri olarak seçilmiş. Şu ana kadar sadece yüzde 10’luk bir bölümü ortaya çıkarılmış olan antik kentte kazıların yüzde 40’lara yaklaşması durumunda, muhteşem bir görüntünün ortaya çıkacağı söylenenler arasında.

Pisidia Antiokheia
500 BİN TURİST HEDEFİ VAR

Bünyesinde İmparator Augustus’un ölümünden sonra onun adına ithafen yapıldığı bilinen Augustus Tapınağı’nın kalıntılarını da barındıran antik kentin kazılar sonrasında ortaya çıkarılması ile ziyaretçi sayısının 500 binleri bulabileceği dile getirilmekte.

AZİZ PAUL KİLİSESİ’NDE AYİN

Antik kent içerisinde bulunan ve son derece önemli bir yapı olarak kabul edilen Aziz Paul Kilisesi, kentin ilk ve en büyük kilisesi durumunda. Kazıların 12 aya yayılması kararı ile 2 ay önce yeni alanları da ortaya çıkarılan kilisede zaman zaman ayinler de düzenleniyor. İşte bunlardan biri geçtiğimiz aylarda gerçekleştirildi. Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos’un yönettiği ayin için uzmanlar; “Bu durum bölge için çok şey ifade ediyor. Sadece bodrum katı ayakta olan kilisenin bir an önce belirginleşmesinin sağlanması gerekir” yorumunda bulunuyor. Antiokheia halkı, Aziz Paul’e bir şükran borcu olarak dünyanın ilk ve en büyük Aziz Paul Kilisesi’ni, ilk vaazını verdiği Sinagog üzerine yaparak ona adamışlar. Restorasyon çalışmalarının hızlanması ile birlikte her yıl antik kente gelen ve burada ayin yapan yabancı turist sayısının giderek artış göstereceği öngörülüyor.

323 yılında İstanbul’da toplanan konsülde Aziz Paul’un ziyaret edip Hristiyanlığı yaydığı yerler, hac merkezi olarak kabul edilmiştir. Bu nedenle Pisidia Antiokheia’da bulunan Aziz Paul Kilisesi de hac merkezilerinden biridir. Günümüz Ortodoks mezhebine ait birçok yabancı turist, burada ayin yaparak hac görevlerini yerine getirmektedir.
PISIDIA ANTIOKHEIA ANTİK KENTİ HAKKINDA

Pisidia Antiokheia Antik Kenti, Yalvaç ilçe merkezine 1 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Sultan Dağı güney yamacında bir vadide yer alır. 1776 metre yüksekliği olup, bir tepe üzerinde konumlanmıştır. Kuzey ve güneybatı yönünde Anthius Nehri geçer. Kent, M.Ö. 312-280 yıllarında Suriye Kralı Seleukos tarafından yapılmıştır. M.Ö. 25. yılda İmparator Agustus döneminde Roma kolonisine çevrilmiştir. Kent, Roma döneminin en önemli statüsüne sahip bir yerdi. Bizans döneminde de önemini korumaya devam eder. Helenistik döneminde ise 3 kilometre uzunluğa sahip olup etrafı surlarla çevrilidir. Kente giriş üç yerden yapılırdı. Yüksek bölümünde Agustus Tapınağı, Sütunlu Cadde, Tiberius Alanı, İmparator Augustus onuruna yapılan, onun başarısını sembolize eden heykel ve kabartmalar bulunmaktadır. Ayırca Roma hamamı, tiyatro, stadyum, çeşme, St. Paul Kilisesi, toplantı salonu, su kemerleri yer almaktadır.

Photo credit: Hamit Yalçın

İLGİLİ HABERLER