Haber Merkezi

Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Birleşik Krallık

Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Birleşik Krallık
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

İstanbul Modern’in dünyada öncü rol üstlenen müzelerin yöneticilerini Türkiye’den izleyiciler ile buluşturarak güncel müzecilik alanında yeni bir bilgi paylaşım ağı ve iletişim platformu yaratmak amacıyla 2012 yılında başlattığı program “Müzeler Konuşuyor”, Birleşik Krallık ile devam ediyor.

İstanbul Modern ve British Council’ın birlikte düzenlediği
“Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Birleşik Krallık” programı kapsamında Aralık 2014 – Nisan 2015 tarihleri arasında Birleşik Krallık’tan sekiz sanat müzesinin direktör, küratör ve departman yöneticileri İstanbul’a geliyor.

Dünyanın ilk ulusal halka açık müzesinin kurulmasından itibaren müzecilik alanında öncü rol üstlenmiş olan Britanya müzeleri, kültürel miras alanında birikimlerini yenilikçi yaklaşımlarla birleştiren eşsiz bir tecrübeye sahip.

Konuşmalar, müze yönetimi ve kaynak geliştirme, küratöryel pratikler, koleksiyon ve arşivler, eğitim programları, halkla ilişkiler ve izleyici geliştirme, pazarlama ve iletişim stratejileri, yeni teknolojiler, müze mimarisi ve sergi tasarımı gibi temel konulara odaklanıyor.

MÜZELER KONUŞUYOR: Kentsel Dönüşümde Müzelerin Rolü

Turner Contemporary – Değişime İlham Veren Sanat

Victoria Pomery OBE, Direktör

Turner Contemporary

9 Aralık 2014 Salı, 19.00

2011 yılında kurulan Turner Contemporary, Kent bölgesinde yer alan Margate şehrinin rehabilitasyonunda radikal bir rol oynadı. David Chipperfield Architects tarafından tasarlanan binasıyla yeni bir çekim merkezi yaratan müze, romantik dönemin en önemli ressamlarından JMW Turner’ın 19. yüzyılın ilk yarısında Margate’e yaptığı ziyaretler sırasında kaldığı alanda bulunuyor ve ressamın şehirle ilişkisinden ilham alıyor. Turner Contemporary, uluslararası alanda ses getiren tarihi ve güncel sergilerin yanı sıra, dinamik bir eğitim ve kamusal etkinlik programına ev sahipliği yapıyor.

2002 yılında müzeyi kurmakla görevlendirilen ve katkılarından dolayı İngiltere Kraliyet Nişanı’na layık görülen Victoria Pomery, sunumunda Britanya’nın turistik cazibesini yitirmiş sahil şehri Margate’teki kentsel dönüşüm sürecinin katalizörü olarak Turner Contemporary’nin rolüne eğiliyor. Bir başarı öyküsünün perde arkasını aktarırken, fikrin oluşmasından binanın tasarımına, yerel ziyaretçilerin kurumu sahiplenmesinden uluslararası etki yaratacak programların oluşturulmasına yaşanan zorlukları dinleyicilerle paylaşıyor. Müzelerin toplumsal ve ekonomik etkileri üzerine düşüncelerini değerlendirecek olan Pomery, Turner Contemporary örneğinden yola çıkarak sanatın değişime ilham verebileceğini öne sürüyor.

MÜZELER KONUŞUYOR: KONUĞUMUZ BİRLEŞİK KRALLIK

Müze Koleksiyonculuğunda Sınırlı İmkanlar, Sınırsız İşbirlikleri

Simon Groom, Direktör

The Scottish National Gallery of Modern Art

Farklı Bir Tablo: Müze Yönetimi ve Kaynak Geliştirmede Güncel Yaklaşımlar

David Anderson, Direktör

Amgueddfa Cymru – National Museum Wales

Müzelerin Geleceği

Chris Dercon, Direktör

Tate Modern

Müzelerde Eğitim ve Yeni Teknolojiler

Jane Findlay, Genç ve Okul Eğitimleri Direktörü

British Museum

Dijital Alanda Küratörlük

Ruth Mackenzie, Direktör

The Space

Kültürel Çeşitliliğin Müze Programlarında Temsili

Tessa Jackson, Direktör

Iniva (Uluslararası Görsel Sanatlar Enstitüsü)

Etkinlikler ücretsizdir. Konuşma dili İngilizcedir.

Simultane çeviri yapılacaktır.

Katılım için rezervasyon gereklidir: [email protected]

Bir Cevap Yazın

sonomed

vakıf taşdelen su

noyadecor