Cenay Toprakkaya

Mavigöl’de hedef 600 bin ziyaretçi

Mavigöl’de hedef 600 bin ziyaretçi
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Giresun’un Dereli ilçesindeki Göksu Deresi’nde büyüklü küçüklü dört gölden oluşan Mavigöl’ün bulunduğu bölgenin, ziyaretçilerine daha iyi imkan sunması amacıyla başlatılan çalışmaların ilk kısmı tamamlandı. Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, Kümbet Yaylası’ndaki Koçkayası Tabiat Parkı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada; “Mavigöl, Giresun’un çok önemli bir turizm destinasyonu. Yıl içerisinde yaklaşık 400 bin kişi Mavigöl’ü ziyaret ediyor. Bölgede altyapının iyileştirilmesine yönelik faaliyetler yürütüyoruz” dedi.

Vali Sarıfakıoğulları, Mavigöl’ün bulunduğu bölgeyi ziyaret edenlere daha iyi imkan sunmak amacıyla İl Özel İdaresi ile Tarım ve Orman Bakanlığı 12. Bölge Müdürlüğü Giresun Şube Müdürlüğü tarafından yaklaşık 3,5 milyon lira tutarında çalışma başlatıldığına dikkat çekerek, çalışmaların ilk kısmının tamamlandığını kaydetti. Yapılan çalışmalarla Mavigöl’e ulaşımı kolaylaştırdıklarını aktaran Sarıfakıoğulları; “Otopark, kayrak taş döşemeli yürüyüş yolu, ahşap döşemeli yürüyüş yolu, ahşap merdivenler, ahşap kaplama kemer köprü, ahşap korkuluklar, taş duvarlar ve iki seyir terası bulunuyor. Bu çalışmalar, Mavigöl’e her yaştan vatandaşımızın erişimini mümkün kıldı. Önümüzdeki yıl hedefimiz, ziyaretçi sayısını 600 binlere çıkarmak. İnşallah, Kuzalan ve Mavigöl‘ü önümüzdeki yıl en az 600 bin kişi ziyaret edecektir” ifadelerini kullandı.

GİRESUN ADASI’NA TURİZM DESTEĞİ SÜRECEK

Vali Sarıfakıoğulları, Kümbet Yaylası ve Koçkayası Tabiat Parkı’nın da önemli turizm destinasyonları arasında yer aldığını belirterek, gelecek dönem içerisinde gerek kayak pistleri gerek diğer turizm enstrümanlarıyla önemli bir uğrak noktası olması için çalışmaların devam ettiğini söyledi. Giresun Adası’nı da bu yıl 30 bin kişinin ziyaret ettiğini bildiren Sarıfakıoğulları; “Amacımız bu sayının önümüzdeki yıl en az 50 bin olması. Adanın turizm noktası olması konusundaki desteğimiz devam edecek. Kapatılması ya da tekne turunun iptal edilmesi asla söz konusu değil” şeklinde konuştu.

YAKLAŞIK 500 KAÇAK YAPI YIKILDI

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, konuşmasında yayladaki yıkılan kaçak yapılara da değinerek, sözlerini şöyle tamamladı: “1 Ocak 2018 tarihi öncesindeki evlerin imar affı kapsamında olduğunu ve bunların başvurulması halinde belgelerini alabileceklerini, fakat 1 Ocak 2018 tarihi sonrası izinsiz yapı yapılmamasını ifade etmiştik. Turizmin gelişmesi için doğamızı korumamız gerekiyor, turizm alanlarımızı korumamız gerekiyor. Şunu çok rahatlıkla ifade edebiliriz ki, 1 Ocak 2018 tarihinden sonraki kaçak yapılaşmaya müsaade etmeyeceğiz. Yaklaşık 500 civarında kaçak yapıyı yıktık. Vatandaştan izinsiz yapı yapmamalarını Giresun Valisi olarak istiyorum.”

Mavigöl

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su