Hava Asal

Kış tatilinin gözde şehirleri

Kış tatilinin gözde şehirleri
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

 

Tatil denince akla genellikle yaz mevsimi geliyor. Oysa bazı kentler kış aylarında daha bile güzel. Eğer soğuk beni etkilemez diyenlerdenseniz uzun kuyruklar beklemeden müzeleri gezebilir, konaklama ve yol masrafı için servet ödemeden dünyanın farklı şehirlerini görebilirsiniz. İşte Lyon’dan Sidney’e, Sevilla’dan Toronto’ya dünyanın farklı ülkelerinden en güzel kış tatili rotaları.

Sevilla

Guadalquivir Nehri boyunca uzanan Endülüs’ün başkenti Sevilla, İspanya’nın şüphesiz en parlak, canlı ve renkli şehri. Aynı anda hem Arap, Osmanlı ve Kuzey Afrika, hem de Gotik, Barok ve Rönesans izlerini taşıyan, mimarinin, formların, renklerin, lezzetlerin ve dokuların tezat buluşmalarını size yaşatan bu gösterişli şehir her daim neşeli.

Berlin

1989’da yıkılan duvarın ardından birleşen iki Almanya’nın yeni başkenti olan Berlin, gün geçtikçe cazibesi artan bir dünya şehri ve turistler için sürprizlerle dolu bir rota. Geçmişte Prusya’ya da başkentlik yapmış olan Berlin her zevke hitap eden, modadan kültüre, politikadan sanata değişik alanlarda öne çıkan bir şehir. Berlin’deki en ünlü bina hiç şüphesiz Parlamento Binası (Reichstag). Para ödemeden binanın tepesine çıkıp kışın bir başka güzel olan bu şehrin manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Lyon

Fransa’nın en büyük kentlerinden Lyon ülkenin güneybatısında yer alıyor. İki büyük nehri ve uygarlıkları buluşturan Lyon, müzeler kenti olmanın haklı gururunu taşıyor. St. Pierre Sarayı, Louvre’dan sonra ülkenin en büyük sanat müzesi. 17’nci yüzyılda manastır olarak kullanılan bu görkemli bina sadece mimarisiyle bile büyüleyici. 70 ayrı salonuyla tarihin her dönemine tanıklık eden eserleri ziyaretçilerle buluşturuyor. Şehir aynı zamanda gerçek bir gastronomi merkezi ve dünyaca ünlü şeflerin hazırladığı yemekleri tadabileceğiniz lezzet cenneti.

Sidney

Kanguru ve koala gibi kıtaya has hayvanlarla özdeşleşmiş, Opera Binası ile tasarım alanındaki iddiasını üst sıraya çıkarmış, ismi ‘iyi yaşam’la özdeşleşmiş bir kent Sidney. Özellikle Ocak ayından sonra turistlerin gözde tatil rotası olan Sidney’de bizler soğukla mücadele ederken insanlar denize giriyor. Güneşli ve huzurlu kent Sidney’de ister meşhur liman bölgesinde gezin, ister kentin yeni gelişen mahallelerini keşfe çıkın.

Toronto

Toronto, Kanada’nın en büyük şehri. Burası sadece Ontario Eyaleti’nin başkenti değil, aynı zamanda ülkenin tüm ticaretinin kalbinin attığı yer. Farklı kültürlerin özelliklerini koruyarak yan yana yaşadığı bu şehirdeki 18’inci yüzyıl binaları fabrikasından, evine özenle korunmuş. Müzeleri, konser salonları kültürel etkinliklerde iddialı. Çevresindeki doğal güzellikler ise görülmeye değer.

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor