Haber Merkezi

Karadeniz’in virajları bu projelerle aşılacak

Karadeniz’in virajları bu projelerle aşılacak
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Doğu Karadeniz’i İç Anadolu’ya bağlayan ana güzergahlardan biri olan, 13 köprü ve 6 tünelden oluşan Dereli Yolu ile Eğribel Tüneli tamamlandığında sürücüler iç bölgelere ulaşımdaki virajlardan kurtulacak, daha konforlu yolculuk yapacak.

Giresun’un Şebinkarahisar ilçesi ve Sivas ile ulaşımını sağlayan güzergah üzerinde faaliyete geçirilecek Dereli Yolu Projesi’nde çalışmalar sürdürülüyor. Uzunluğu yaklaşık 25 kilometre olan yolun 6,5 kilometresi bölünmüş olarak inşa edilecek. Yol güzergahında toplam uzunlukları 5 kilometreyi bulan 6 tünel ile 1 kilometreyi bulan 13 köprü yer alıyor. Projenin toplam maliyeti ise 232 milyon lira.

Karadeniz

SÜRÜCÜLER VİRAJLI VE ZOR YOLLARDAN KURTULACAK

Şebinkarahisar ilçesinde kış aylarında 1 metreyi aşan kar kalınlığı, tipi ve fırtına nedeniyle 2 bin 200 rakımlı Eğribel Geçidi’ne inşa edilen Eğribel Tüneli’nin de tamamlanması, sürücüleri virajlı ve zor yollardan kurtaracak. Giresun Valisi Hasan Karahan, Dereli Yolu’nun Giresun ve Doğu Karadeniz’i İç Anadolu’ya bağlayan bir yol olduğunu söyledi. Güzergahtan Dereli ile Şebinkarahisar üzerinden Sivas ve daha güneye gidilebildiğini aktaran Karahan, burada aslında iki ayrı proje olduğunu belirtti.

TÜNEL ÇALIŞMALARI HIZLA İLERLİYOR

Vali Karahan, yolda 6 tünelin bulunduğunu ifade ederek; “Tünellerden 4’ü hizmete açıldı, ikisinin hızlı şekilde delme işlemleri devam ediyor. Tüneller ve viyadüklerle buradan Dereli’ye kadar yol standardı çok yükselecek. Ulaşım konforu açısından köprü ve tüneller çok önemli. Amaç, hem viyadük hem de tünel ile yolları biraz daha virajdan kurtarmak, daha hızlı ulaşımı sağlamak. Bu, maliyetleri hem artıran hem de inşaatı da uzatan bir proje ama başka da yol yok” diye konuştu.

2017 YILINDA HİZMETE AÇILACAK

Dereli Yolu’nun maliyetinin 232 milyon lira olduğunu dile getiren Karahan, projenin 2019 yılına kadar devam edeceğini, Eğribel Tüneli inşaatının ise çift yönlü olarak devam ettiğini anlatan Karahan, şöyle devam etti: “O da tamamlandığında Şebinkarahisar ve İç Anadolu’ya bağlanma anlamında ulaşım çok rahatlayacak. Kışın şu anda da Eğribel Geçidi’ni aşabilmek sıkıntılı. Bu korkular do ortadan kalkacak. Yaz-kış Karadeniz’den İç Anadolu’ya rahatlıkla ulaşım sağlanacak. Tünel, 2017 yılında hizmete açılacak.”

TURİZM VE TİCARET GELİŞECEK

Giresun’un son yıllarda turizm yönünün gelişme gösterdiğini dile getiren Vali Hasan Karahan, ulaşımın kolaylaşmasıyla iç bölgelerdeki turizmcilerin Karadeniz yaylalarından yaz kış istifade edebileceğini, Dereli Yolu ve Eğribel Tüneli’nin tamamlanmasıyla Giresun Limanı’nın da faaliyetlerinin artacağına işaret ederek; “Limandan gemilerle taşınan malzemelerin İç Anadolu’ya bu yoldan daha rahat, daha çabuk, daha konforlu geçeceğini düşünüyoruz. Ticari, sosyo-kültürel hayat, bu yolların daha fazla kullanılmasıyla büyüyecek gelişecek” dedi.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su