Cenay Toprakkaya

Kapadokya semalarının kadın pilotları

Kapadokya semalarının kadın pilotları
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Tarihi ve kültürel varlıkları, eşsiz doğal güzellikleriyle her yıl yüzbinlerce turisti ağırlayan Kapadokya bölgesindeki sıcak hava balonları, kadın pilotlar tarafından da uçuruluyor.

Milyonlarca yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların asırlar boyu yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan peribacaları ve doğal kaya oluşumlarını görmekKapadokya için bölgeyi ziyaret eden turistler, sıcak hava balonu turları sayesinde bölgenin güzelliklerini kuşbakışı izleme imkanı buluyor.

DÜNYADA YIL BOYUNCA EN ÇOK UÇUŞ KAPADOKYA’DA

Turizm sezonunda her sabah onlarca sıcak hava balonunun renk kattığı ve geçen yıl 250 bin turistin uçtuğu bölgede, kadın pilotların kullandığı balonlar da gökyüzünde süzülüyor. Sıcak hava balonculuğu için hava koşullarının en uygun olduğu ve dünyada yıl boyunca en çok uçuşun yapıldığı bölge olarak bilinen Kapadokya’da, 25 firma tarafından düzenlenen turlarda 7’si kadın 150’ye yakın pilot görev yapıyor.

PERİBACALARI VE VADİLERİN ÜZERİNDE SÜZÜLÜYORLAR

Nevşehir’in Göreme beldesinde sıcak hava balon turlarıyla turistleri Kapadokya semalarında uçuran kadın pilotlar, diğer meslektaşları gibi sabahın erken saatlerinde uçuş alanında hazırlıklara başlıyor. Yardımcı ekiplerin balonu hazır hale getirmesinin ardından son kontrollerini yapan pilotlar, peribacaları ve vadilerin üzerinde süzülmeye başlıyor.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su