Cenay Toprakkaya

İngiliz Financial Times: 2018, Türkiye’nin yılı olacak!

İngiliz Financial Times: 2018, Türkiye’nin yılı olacak!
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

İngiltere’de yayımlanan Financial Times gazetesi, Türkiye’de 2016 yılındaki saldırılar ve darbe girişimi ardından düşüşe geçen turizm sektörünün yeniden canlandığını, 2018’in turizmde Türkiye’nin yılı olacağını belirtti. Gazete, yüzünü İspanya’ya dönem Batılı turistlerin henüz Türkiye’ye gelmediğini, Rus ve Ortadoğuluların bu boşluğu kapattığını belirtti. Haberde, 2016 yılındaki saldırılar ve darbe girişimi hatırlatıldıktan sonra şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye, 2014 yılında 36 milyon turist ağırlama rekorunu kutlamıştı. 2016’da bu sayı, yaklaşık son 10 yılın en düşük rakamı olan 25 milyona düştü. Ancak 2017’den son veriler, bu rakamın şimdi 32 milyona ulaştığını gösteriyor. Turistler çabuk unutuyor gibi görünüyor. Canlanma, terörizm tehdidinin azalmasını takiben gerçekleşti.

REKOR SAYIDA İRANLI TURİST

Turizm Bakanlığı’nın verileri üzerinden yapılan bir tarama, bir şeyin açıkça değiştiğini gösteriyor. Rus turistler geri dönerken, Türkiye’yi İspanya gibi güzergâhlar için terk eden Batı Avrupalı turistlerse henüz dönmedi. Onların şezlonglarından boşalan yerleri, Körfez ülkelerinden gelen turistler doldurdu. Rekor sayıda İranlı turist de gelenler arasında. Bu yeni turist havuzunu ve zayıf kuru düşünürsek, oteller ve restoranlar indirimleri terk edebilir.”

Financial Times

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

noyadecor