Cenay Toprakkaya

Ihlara Vadisi sonbaharda bir başka güzel

Ihlara Vadisi sonbaharda bir başka güzel
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Dünyanın en büyük kanyonları arasında yer alan, doğa ve tarihi mekanları bir arada bulundurmasından dolayı adeta açık hava müzesini andıran Ihlara Vadisi, bitki örtüsünün renk değiştirdiği sonbaharda görenleri büyülüyor.

Aksaray’ın Güzelyurt ilçesi sınırlarında bulunan, “Kapadokya’nın incisi” olarak nitelendirilen Ihlara’da sonbaharda oluşan renk cümbüşü, doğa tutkunlarını heyecanlandırıyor. Kültür ve Turizm İl Müdürü Mustafa Doğan, konu ile ilgili yaptığı açıklamada Ihlara Vadisi’ne yıl içinde 500 bine yakın ziyaretçi geldiğini, özellikle sonbaharda vadinin doğal güzellikleriyle görenleri etkilediğini belirterek, şunları ifade etti:

EN ÇOK ZİYARET EDİLEN 10 ÖREN YERİ ARASINDA

“Turist sayılarına baktığımızda Ihlara Vadisi, Türkiye’deki ören yerleri içinde en çok ziyaret edilen 10 ören yeri içerisinde yer alıyor. Özellikle sonbaharın güzelliğini yaşamak isteyen turistlerimiz, Ihlara Vadisi’nin 14 kilometrelik etabında uzun bir yürüyüş yapabiliyor. Vadi, yer yer 200 metre derinliğe ulaşıyor. İçerisinden geçen Melendiz Çayı, vadiye gelen ziyaretçilere şırıltısı ile eşlik ediyor. Ihlara’da çok sayıda kilise var. Ziyaretçilerimiz bu kiliseleri ziyaret ettikleri gibi, aynı zamanda doğanın güzelliklerini de temaşa edebiliyor. Vadi, hem doğal güzellikleri hem tarihi alanları hem de kültürel özellikleriyle Kapadokya bölgesinde olmazsa olmaz gezi alanlarından biri durumunda.”

Ihlara Vadisi

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su