Cenay Toprakkaya

Ihlara Vadisi’ne 6 ayda 200 bin turist

Ihlara Vadisi’ne 6 ayda 200 bin turist
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Kapadokya’nın önemli ören yerlerinden Ihlara Vadisi, yılın ilk 6 ayında yaklaşık 200 bin yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edildi. Aksaray Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan, konu ile ilgili yaptığı açıklamada 394 basamakla inilen Ihlara Vadisi’nin, 14 kilometre uzunluğundaki doğal kanyon yapısı ve içerisinde yer alan yüzlerce kaya oyma eski yaşam mekanlarıyla turistler tarafından ilgiyle gezildiğini belirtti.

Ihlara’ya gelen turistlerin 3,5 kilometre, 7 kilometre ve 14 kilometrelik parkurları yürüyerek vadi içinde kalma sürelerini son yıllarda uzattıklarını vurgulayan Doğan; “Vadiye gelen turistler, özellikle buradaki 20’ye yakın ziyarete açık kiliseyi ve kaya oyma yaşam mekanlarını geziyorlar” dedi.

Ihlara Vadisi

HER YIL YARIM MİLYON ZİYARETÇİ GELİYOR

Mustafa Doğan, dünyanın en güzel vadilerinden biri olan Ihlara’yı 2017 yılının ilk 6 aylık döneminde yaklaşık 200 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini bildirerek, şunları ifade etti: “Yılda yarım milyona yakın ziyaretçi Ihlara Vadisi’ne geliyor. Bu sayılara baktığımızda Ihlara Vadisi, Türkiye’deki ören yerleri içinde en çok ziyaret edilen 10 ören yeri içerisinde yer alıyor. Aksaray’ın en önemli turistik mekanlarından olan Ihlara Vadisi haricinde, yine vadinin devamında yer alan Selime Katedrali, Güzelyurt ilçemiz, Saratlı yer altı şehrimiz ve İpek Yolu üzerindeki kervansaraylarımız da turistlerin en çok rağbet ettiği noktalar arasında yer alıyor.”

Baracuda Tour

FARKLI TURİZM AKTİVİTELERİ İMKANI

Ihlara’da son yıllarda gerçekleştirilen düzenlemelerle farklı turizm aktivitelerini yapma fırsatı sağlandığını anlatan İl Kültür ve Turizm Müdürü Doğan; “Özellikle vadinin muhtelif yerlerinde atlarla gezi düzenleniyor. Bununla beraber vadi içindeki Melendiz Çayı üzerinde kano ve rafting çalışmalarıyla ilgili fizibilite süreci devam ediyor. Talep olması halinde Ihlara Vadisi üzerinde balon uçuşlarımız geçen yıl başlamıştı, bu yıl da devam ediyor” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor