Cenay Toprakkaya

Hasankeyf turizmde hedef büyüttü

Hasankeyf turizmde hedef büyüttü
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Türkiye’nin vizyon projesi Ilısu Barajı’nın faaliyete girmesiyle sular altında kalacak olan Batman’ın Hasankeyf ilçesinin bir yandan yeni yerleşim yerini inşa çalışmaları devam ederken, diğer yandan da bölgede turizmin geliştirilmesi hedefleniyor.

Kurum ve evlerin çok geniş, konforlu yapıldığı, eski Hasankeyf’in yaklaşık üç katı büyüklükte olacak olan yeni yerleşim yerinde, dört yıllık fakültenin yanı sıra birçok sosyal tesis de bulunacak. Baraj gölü kenarında inşa edilen yeni yerleşim yerinin doğa, su ve kültür turizminde geliştirilmesi hedefleniyor.

BÖLGENİN KADERİ DEĞİŞECEK

Kaymakam Faruk Bülent Baygüven, konu hakkında yaptığı açıklamada Hasankeyf’in Ilısu Baraj Gölü altında kalacak olan tek ilçe olduğunu, barajla birlikte bölgenin ve bölge insanının kaderinin değişeceğini söyledi. Ilısu Barajı’nın bölgenin yanı sıra Türkiye’nin de en önemli barajlarından olduğunu vurgulayan Baygüven, baraj gölü altında kalacak ilçenin yeni yerleşim yerinde çok boyutlu bir proje yürütüldüğünü, modern bir ilçe tesis edildiğini ve sona yaklaştıklarını dile getirdi.

Hasankeyf

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor