Haber Merkezi

Hafsa Sultan Kervansarayı müzeye dönüştürülecek

Hafsa Sultan Kervansarayı müzeye dönüştürülecek
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Kanuni Sultan Süleyman’ın, annesi adına Muğla’nın Marmaris ilçesinde yaptırdığı ve bir kısmı bar olarak kullanılan Hafsa Sultan Kervansarayı, aslına uygun şekilde müzeye dönüştürülecek.

Rodos’un fethinden üç yıl sonra 1545 yılında yapımı tamamlanan, tarihi kale evleri ile Marmaris Kalesi’nin yakınında bulunan Hafsa Sultan Kervansarayı’nın ön kısmındaki kemerlerin arasında kurulan içkili eğlence yeri, yörede yaşayan vatandaşların tepkisine neden oldu. Tarihi yapının yapım amacına ters düşecek bir şekilde kullanılmasına tepki gösteren bazı vatandaşlar, Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) başvurarak bu konudaki üzüntülerini dile getirdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı da kervansarayın müzeye dönüştürülmesi için çalışma başlattı.

Hafsa Sultan Kervansarayı

TARİHİ DOKU DEVLET ELİYLE BÖLGEYE KAZANDIRILMALI

Muğla Valisi Amir Çiçek, konu ile ilgili yaptığı açıklamada kaleye çok yakın bir noktadaki Hafsa Sultan Kervansarayı’nın özel mülkiyet olduğunu ifade etti. Kervansarayın restore edilerek kamulaştırılmasının önerildiğini belirten Çiçek, buna ilişkin çalışmaların sürdüğünü aktardı.

HALK BAR DEĞİL, MÜZE OLARAK GÖRMEK İSTİYOR

Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan kervansarayın müzeye dönüştürülmesi için kamulaştırma çalışmasının başlatılması, kervansarayın yüzde 80 hissesine sahip Girginç ailesini de sevindirdi. Marmaris Belediye Meclisi Üyesi Mimar Arzu Girginç, kervansarayın tarihten günümüze özel mülkiyete dönüştüğünü söyledi. Marmaris halkının kervansarayı bar olarak değil, müze olarak görmeyi hak ettiğini ifade eden Girginç; “Ailemin hissedarı olduğu bu yapının devletin kontrolüne geçmesi lazım. Burası eğer atalarımızdan ailemize miras ise, bizlerin de bu mirası bölgemize ve halkıma bırakmamız gerek. Burası bir ödülü hak etti. Buranın kamulaştırılıp ayağa kaldırılması, Marmaris’e değer katan, hep ayakta duran tarihi dokusunun devlet eliyle bölgeye kazandırılması gerektiğini savunuyoruz” dedi.

GÜNÜMÜZEKİ DURUMU VİCDAN YARALIYICI

Tarihçi-yazar Talha Uğurluel de kervansarayın giriş kapısında ”Bu menzilhaneyi Sultan Selim Han’ın oğlu, karalar ve denizler sultanı, Arap ve Acem krallarının efendisi Sultan Süleyman Han, 1545 yılında yaptırmıştır” ifadesinin yer aldığını anlattı. Uğurluel, kervansarayın tabelasında yapım amacının “Rodos seferi sırasında konaklama” olarak yazdığını, ancak günümüzdeki durumunun “vicdan yaralayıcı” olduğunu söyleyerek; “”Yüzyıllar önce Allah rızası için yaptırılan eserlerin bara, eğlence mekanlarına dönüştürülmesi beni çok üzüyor. Kamulaştırma çabalarına çok sevindim. Yetkililerin bu konuda hızlı olması bizleri vicdanen rahatlatır. Kervansarayın özüne ruhuna uygun hale geleceğini günü sabırsızlıkla bekliyorum” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su