Cenay Toprakkaya

Güneşin dört mevsim gülümsediği yer; Alanya

Güneşin dört mevsim gülümsediği yer; Alanya
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

“Güneşin gülümsediği yer” sloganıyla tanıtılan Alanya, yılın dört mevsiminde tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra denizi, kumu ve güneşiyle turistleri ağırlıyor.

Selçukluların başkent Konya’nın yanı sıra kışlık merkez olarak kullandığı Alanya, 80 kilometre uzunluktaki sahiliyle yerli ve yabancı turistlere yılın her mevsimi tatil imkanı sunuyor. Sadece yaz aylarında değil, kış ve sonbaharda da turistlerce tercih edilen tatil beldesinde; güneş yüzünü gösterdiğinde Kleopatra, Damlataş ve Keykupat plajlarında güneşlenen, denize giren, balık tutan ve spor yapan çok sayıda turiste rastlamak mümkün. Kızıl Kule, Alanya Kalesi, Tersane, Tophane, Alarahan, Dim ve Damlataş Mağarası gibi turistik yerleriyle dikkat çeken ilçede, iklimi nedeniyle farklı ürünler yetiştirilebiliyor. Anamur ve Gazipaşa ile Türkiye’deki muz üretiminin tamamına yakınını karşılayan Alanya’da, tropikal meyvelerden avokado ve yeni dünya da üretiliyor.

DÖRT MEVSİM TURİZM POTANSİYELİNE SAHİP

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, konu ile ilgili yaptığı açıklamada iklimi ve coğrafi koşulları dolayısıyla ilçede dört mevsim turizm yapılabildiğini söyledi. Ekim ayında 30 derecelerde bir sıcaklığa sahip olduklarını aktaran Sili; “Bu sıcaklık değerleri Kasım ayında da devam edecektir. Ülke veya bölgelerle kıyasladığınızda Ocak, Şubat ve Mart aylarında denize girebiliyorsunuz. Özellikle soğuk ülkelerden gelen insanlar denize girebiliyor, güneşlenebiliyor” dedi.

Alanya

DOĞAL GÜZELLİKLERİYLE YABANCI TURİSTLERİN GÖZDESİ

İlçede yazın kavurucu sıcağından bunalanların yaylalara ve Dimçayı’na akın ettiğini vurgulayan Burhan Sili, insanların sularda serinleme imkanı bulduğunu, güzelliklerine hayran kaldıkları ilçeye yerleşen birçok yabancı olduğunu aktardı. Sili, Rusya ve Almanya ağırlıklı turistlerin ağırlandığına, İskandinav ülkelerinden gelenlerin en çok tercih ettiği bölgenin de Alanya olduğuna işaret ederek, Doğu Avrupa ülkesi vatandaşlarının da birinci tercihleri olduklarını bildirdi.

Alanya Kalesi

ÖNEMLİ VE GÜZEL BİR DESTİNASYON

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Suat Çavuşoğlu ise ilçenin dört mevsim deniz, kum, güneş kültürünü yaşadığı bir destinasyon olduğuna dikkat çekti. Yılın tamamında güneşin yüzünü gösterdiği ilçede Ekim’de insanların plajlara akın ettiğini, denize girdiğini belirten Çavuşoğlu, şunları söyledi: “Şu an yoğun şekilde turizm akımı devam ediyor. Kışın da üçüncü yaş grubuyla devam ettiriyoruz. Rezervasyonlar şu anda üçüncü yaş grubundan geliyor. Alanya, önemli ve güzel bir destinasyon. Ocak’ta denize girdiğimi biliyorum. Avrupa ve Kuzey Avrupa’da derecelerimiz eksilere indi. Bu insanların tatil beldemize gelmelerini bekliyoruz.”

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor