Hava Asal

Google ve Amazon’dan sonra Alibaba da online seyahat pazarına giriyor

Google ve Amazon’dan sonra Alibaba da online seyahat pazarına giriyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

 

Gelişen teknoloji seyahat pazarındaki trendleri ve oyuncuları şekillendirmeye devam ediyor. Google ve Amazon’un ardından, Çin merkezli online alışveriş devi Alibaba’nın da Alitrip ismiyle sektöre girmeye hazırlandığı belirtiliyor.

 

Daha önce arama motoru devi Google, “Hotel Finder” ve “Flight Search” sistemlerini devreye sokmuştu. Google’un seyahat pazarına yönelik bu adımı, Booking.com ve Expedia gibi online seyahat pazarının devleri tarafından tepkiyle karşılanmış, Google’un dominant pozisyonundan dolayı haksız rekabet oluşacağı açıklaması yapılmıştı.

Geçtiğimiz günlerde ise ABD merkezli online alışveriş devi Amazon’un online seyahat pazarına gireceği belirtilmiş ve şirketin “Amazon Travel” adlı yeni bir servisi hayata geçirdiği açıklanmıştı.

Online seyahat pazarına gireceği açıklanan yeni isim ise Çin merkezli online alışveriş devi Alibaba oldu. Geçtiğimiz günlerde 25 milyar dolarla tarihteki en büyük halka arzı gerçekleştiren Alibaba’nın, Alitrip adlı yeni bir şirket kurduğu ve Beijing Shiji Information Technology adındaki, Çin’in en büyük otel yönetim ve rezervasyon sisteminin, yüzde 15’ini satın aldığı açıklandı.

Alibaba’nın seyahat pazarına dair şu anki hedefinin “bekle ve gör”den ibaret olduğunu belirten şirket yetkilileri, “Ancak bu alanda başarılı oalcağımıza ve çok daha fazla Çinliyi tatile göndereceğimize inanıyoruz” diyorlar.

Online mecranın Booking.com ve Expedia gibi birkaç şirketin tekelinde olması, tüm dünyada otelcilerin elini kolunu bağlıyor. Bu sistemlere zaten yüksek komisyonlar ödeyen otelciler, üst sıralarda görünebilmek için daha fazla ödeme yapmak zorunda kalıyorlar. Pazarda hakim durumdaki birkaç online devi, bu konuda pazarlık dahi yapmıyor.

Amazon, Google ve Alibaba gibi internet devlerinin seyahat pazarına girmesinin, en azından hizmette farklılaşma, tekelin kırılması ve otelcinin elinin biraz daha rahatlaması gibi gelişmeleri beraberinde getireceğine inanılıyor.

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor