Haber Merkezi

Gelibolu Yarımadası’nda hedef 20 milyon turist!

Gelibolu Yarımadası’nda hedef 20 milyon turist!
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Kültür ve Turizm Bakanlığı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, her yıl 4 milyon civarında kişinin ziyaret ettiği, 102 yıl önce eşsiz zaferin kazanıldığı tarihi Gelibolu Yarımadası’nda hedeflerinin 20 milyon turist olduğunu söyledi.

İsmail Kaşdemir, daha önce milli park konumunda olan bölgenin bu statüsünün kaldırılıp Tarihi Alan Başkanlığı yapılmasının ardından, Gelibolu Yarımadası’nın dünyada tanınırlığının artırılması için bazı çalışmalar yaptıklarını belirtti. Çalışmalar kapsamında bölgeye gelen ziyaretçilerin büyük zaferi daha iyi algılayabilmelerini sağlamak amacıyla bazı düzenlemelere gidildiğini ifade eden Kaşdemir, dünya genelinde bölgeye ilgiyi artırmayı hedeflediklerini aktardı.

Gelibolu Yarımadası

BU TOPRAKLAR, YAKIN COĞRAFYAMIZDAN GELEN EVLATLARI BARINDIRIYOR

“Çanakkale geçilmez” destanının yazıldığı Gelibolu Yarımadası Tarihi Alanı’na her yıl ortalama 4 milyon ziyaretçi geldiğini aktaran Kaşdemir; “Burayı gezip görmeyen hiçbir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kalmasın istiyoruz. Yakın gönül coğrafyamızdan Balkanlar’dan, Orta Doğu’dan o dönemlerde buraya evlatlarını yollamış, şehit vermiş, gazi olmuş kardeşlerimiz var. O coğrafyalardan da onların torunlarını buraya getirip, ziyaret etmelerini sağlayıp burada ağırlamak istiyoruz. 102 yıl önce eşsiz zafer buralarda kazanıldı. Bu topraklar, yakın coğrafyamızdaki birçok şehirden gelen evlatları barındırıyor. O evlatlar, ebedi istirahatgahlarında bu topraklarda bulunuyor. Yakın coğrafyamızdan gelecek konuklarımızla birlikte önümüzdeki süreçte hedefimiz 20 milyon ziyaretçi” dedi.

DÜNYANIN EN BÜYÜK AÇIK HAVA MÜZESİ HALİNE GETİRİLMELİ

İsmail Kaşdemir, Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda yapılan çalışmalarda hiçbir zaman yalnız kalmadıklarını; başta Türk milletinin, sonrasında da hükümetin buraya hep destek verdiğini vurgulayarak; “Burayı dünyanın en büyük açık hava müzesi haline getirmek istiyoruz. 18 Mart’ta ve sonrasında buraya herkesi davet ediyoruz, bekliyoruz. Gerçekten eşine dostuna, çoluğuna çocuğuna burayı göstermek çok önemli ve kıymetli. Bu tarihi alanın görülmemesinin de büyük bir eksiklik olduğunu düşünüyorum. Bu anlayışla bütün vatandaşlarımızı Gelibolu Tarihi Alanı’nı ziyaret etmeye bekliyoruz” şeklinde konuştu.

BALKAN COĞRAFYASINA AĞIRLIK VERİLECEK

Kaşdemir, özellikle Balkan coğrafyasından gençleri ve çocukları ağırlamayı istediklerini vurgulayarak; “Ortak geçmişimizi ve tarihimizi yeniden canlandırmak, onların bu ortak tarihimizi düşünmelerini istiyoruz. Dolayısıyla da bu konuyla alakalı hem Kültür ve Turizm Bakanlığımız, hem de bizim Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı olarak çalışmalarımız olacak” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su