Haber Merkezi

EYOF 2017’ye görkemli açılış

EYOF 2017’ye görkemli açılış
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Türkiye’nin ilk kez ev sahipliğinde Erzurum’da düzenlenen EYOF 2017’nin açılışı, Kazım Karabekir Stadı’nda görkemli bir törenle gerçekleştirildi.

Avrupa Olimpiyat Komitesi (EOC) tarafından Türkiye’nin önemli kış sporları merkezlerinden Erzurum’da düzenlenen ve Türkiye’nin ilk kez ev sahipliği yaptığı 2017 Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali’nin (EYOF 2017) açılış töreni, 34 ülkeden 675 sporcunun katılımıyla yapıldı. Hava sıcaklığının sıfırın altında 14 dereceye kadar düştüğü kentte, katılımcıların üşümemesi için törenin düzenlendiği stadın üzerine ısıtıcılar yerleştirildi.

EYOF 2017

SOĞUK HAVAYA RAĞMEN YOĞUN İLGİ GÖSTERİLDİ

Vatandaşların soğuk havaya rağmen yoğun ilgi gösterdiği organizasyonun açılış töreni, TRT Radyo Erzurum Çocuk Korosu öncülüğünde stattakilerin İstiklal Marşı’nı okumasıyla başladı. Katılımcı ülke sporcularının kendi ülke bayraklarıyla geçişiyle süren törende en son Türk Milli Takımı’nın kafilesi, ellerindeki Türk bayrakları ile stattaki yerini aldı.

BAKAN KILIÇ: DÜNYAYI GÜZELLEŞTİRMEK İSTEYENLER HER ZAMAN DAHA FAZLADIR

Sporcuların stattaki yerini alması sonrası bir konuşma yapan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, festivalin kente ve ülkeye hayırlı olmasını diledi. “Dünyayı kirletmeye çalışan kötü niyetli kişiler varsa da dünyayı iyileştirmek, güzelleştirmek adına mücadele edenlerin sayısı çok daha fazladır” diyen Kılıç, şunları ifade etti:

FARKLI ÜLKELERDEN GELEN GENÇLER ORTAK PAYDADA BİRLEŞİYOR

“Bir yandan insanlığın gözlerini karanlık bir tabloya yönlendirmeye çalışırken; diğer yandan sanat, spor ve edebiyatla insanoğlunun ortak kültürel mirasına can vermeye çalışanlar var. Coşkuyla gerçekleştirdiğimiz bu organizasyondaki gençlere baktıkça içimiz umutla dolmaktadır. Dünyanın farklı ülkelerinden gelerek burada hep beraber omuz omuza duran gençler, bir gökkuşağı gibi gönlümüzü ümitlendirmektedir. Toplumun farklı kesimlerinden gençleri ortak bir paydada birleştiren, onlara aynı amaç uğruna mücadele etmeyi öğreten şey işte bu gibi sportif faaliyetlerdir. Ortak ümitler, sevinçler, heyecanlar arttıkça insanlar birbirlerini daha iyi anlayacak ve insanlara pençesini geçirmeye çalışan terör odakları zayıflayacaktır.”

DOSTLUĞA, KARDEŞLİĞE YAPILAN ÇAĞRI

Bakan Kılıç, festivaldeki başarının gerçek ölçütünün madalyalar veya kupalar olmadığını belirterek, başarının birbirleriyle iletişim kurabilen gençlerin sayısı olduğunu dile getirdi. Organizasyon bittiğinde bütün misafirlerin ülkelerine galip olarak döneceğini kaydeden Kılıç; “Çünkü buradan ayrılırken herkes, yanında bu topraklara ait güzel hatıralar ve hakiki tebessümler götürecektir. Bu organizasyonu takip ederken gözleriniz, tabelalardaki skorlardan ziyade yüzlerdeki umut ve tebessümde olacaktır. EYOF Erzurum’dan dostluğa, kardeşliğe yapılan çağrıdır. EYOF, sporun getirdiği iyilik, hoşgörü ve samimiyetin ülkeler arasında kurduğu köprünün adıdır” açıklamasında bulundu.

MUHTEŞEM ŞOVLAR GECEYE RENK KATTI

Organizasyonunun açılış seremonisini renklendiren sahne şovları, geceye heyecan kattı. Kültürel şovların ve 190 dansçının muhteşem koreografiler ile semazenlerin gösteri yaptığı açılışta, ata sporu cirit sporcuları da ellerindeki Türk bayraklarıyla at sırtında stadın içinde tur attı.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su