Cenay Toprakkaya

Eski savaş uçakları turizmin hizmetinde

Eski savaş uçakları turizmin hizmetinde
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Yıllarca Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) kullanıldıktan sonra envanterden çıkarılan F-4 tipi iki savaş uçağı, Gaziantep’te parklarda sergileniyor. Merkez Şahinbey Belediyesi, üç yıl önce TSK’nın envanterden düşürdüğü iki savaş uçağını parklarda kullanmak için başvuruda bulundu. Talebin olumlu karşılanması üzerine envanterden düşürülen ve “Şehit Şahinbey” ile “Şehit Karayılan” isimleri verilen savaş uçakları, 5 ay önce Şahinbey ve Yeşilvadi parklarında sergilenmeye başlandı.

Kent sakinleri, yoğun ilgi gösterdikleri savaş uçakları önünde sık sık hatıra fotoğrafı çektiriyor. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada Türkiye’nin en büyük parklarının ikisinin Gaziantep’te bulunduğunu söyledi. Bu parkların ziyaretçi sayılarını arttırmak için bazı girişimlerde bulunduklarını aktaran Tahmazoğlu, şunları ifade etti:

savaş uçakları

UÇAKLARA İLGİ YOĞUN

“TSK’ya üç yıl önce müracaatta bulunduk, ‘Parklarımızda sergilenmek üzere savaş uçaklarından talep ediyoruz’ dedik. Onlar da talebi sıraya koydular. Sıra geldi. Bize ayrılan iki savaş uçağının bakım onarımı, boyası yeniden yapıldı. Şahinbey Belediyesi olarak bunların masraflarını karşıladık. Savaş uçaklarını Şahinbey ve Yeşilvadi parklarına yerleştirdik. Bu savaş uçakları sayesinde çok fazla ziyaretçi alıyoruz. İnsanlar merak ediyor. Havada bile nadir gördükleri savaş uçaklarını yakından görebilmek ve onlara dokunabilmek noktasına gelebilmek, onlarla fotoğraf çektirebilmek güzel bir ayrıcalık oluyor.

POLİS VE ASKERİMİZ SEVERİZ

Uçaklarımızın ismi Şehit Şahinbey ve Şehit Karayılan’dır. Bu şehitlerimiz, Gaziantep düşman işgalinden kurtuluşunda büyük bir fedakârlık gösterdi. Bizler asker bir milletiz, polis ve askerimizi severiz. Silaha karşı bizim ayrı bir ilgimiz vardı. Bunu vatandaşlarımıza göstermek için getirdik. Başka taleplerimiz de var. Bir tank ve savaş helikopteri talebinde de bulunmuştuk.”

 

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

noyadecor