Cenay Toprakkaya

Erişilebilir kent ve turizm merkezi: Mersin

Erişilebilir kent ve turizm merkezi: Mersin
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

“Engelsiz Kent Mersin” vizyonu ile hareket eden Büyükşehir Belediyesi, Mersin’i dünyanın üçüncü “Erişilebilir Kent ve Turizm Merkezi” yapmaya hazırlanıyor.

Dünya Engelliler Birliği’nin Mersin’i “Erişilebilir Kent ve Turizm Merkezi” ilan etmesiyle birlikte kentte engelli bireyler için alternatif turizm alanları hizmete sunulmuş olacak. Bu sayede Mersin, üç yıl gibi kısa bir zaman içerisinde engelsiz bir turizm cenneti olarak nitelendirilecek.

TÜRKİYE’DE İLK OLACAK

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın belirlediği ‘Erişilebilir Kent’ hedefiyle hareket eden Büyükşehir Belediyesi, Dünya Engelliler Birliği’ni Mersin’de ağırlamaya hazırlanıyor. Dünya Engelliler Birliği tarafından 12 Mayıs’ta Mersin’de yapılacak olan Erişilebilir Kent ve Turizm Merkezi Global Konferansı’nda, Mersin’in “Erişilebilir Kent ve Turizm Merkezi” ilan edilmesi bekleniyor. Ardından 10-16 Haziran tarihleri arasında New York’ta Birleşmiş Milletler’in alt toplantısında Mersin, yine tüm dünyaya Erişilebilir Kent ve Turizm Merkezi olarak ilan edilecek; İtalya ve İspanya’dan sonra dünyada üçüncü, Türkiye’de ise Erişilebilir Kent ve Turizm Merkezi ilan edilen ilk kent olacak.

Mersin

PROJENİN ANA HEDEFLERİ

Erişilebilir Kentr ve Turizm Merkezi Mersin Projesi’nin ana hedefleri arasında, engelli bireylerin turizm hizmeti aldığında ulaşımdan konaklamaya kadar tüm ihtiyaçlarının ulaşılabilir nitelikte olması yer alıyor. Ayrıca ana hedefler arasında Türkiye Turizm Stratejisi 2023 kapsamında erişilebilir turizmde dünyaya örnek destinasyon olmak, turist akışını bölgeye yönelterek turizm gelirinin artmasını sağlamak, alternatif turizm türlerinin yaygınlaşmasına öncülük etmek, girişimcileri yatırıma yönlendirmek, ülkenin kimliğini, çeşitliliğini, zenginliğini ortaya koymak bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

noyadecor