Cenay Toprakkaya

Ergenekon Müzesi, Türk devletlerine ışık tutacak

Ergenekon Müzesi, Türk devletlerine ışık tutacak
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Isparta Belediyesi, Gökçay Kavşağı’na inşa ettiği ve içerisinde 3 binin üzerinde tarihi halı, kilim ve diğer objelerden oluşan Prof. Dr. Turan Yazgan Etnografya Müzesi’nin yanına 400 metre uzunluğuna sahip Ergenekon Müzesi’nin temelini geçtiğimiz yıl atmıştı. Müzenin inşaat çalışmaları son hızla devam ediyor. Depreme dayanıklı olarak inşa edilen müze, Türk mimarisinin hem çağdaş geleceğini hem de geçmişini yansıtacak.

400 metre uzunluğunda zigzaglı, kırma sistemle odalar şeklinde çayın her iki tarafında yer alacak müzede; bin ton ağırlığında mermere işlenen Ergenekon Destanı, Ahşap Sanat Merkezi’nde işlenen, dünyaca ünlü ressamlara ait 3 boyutlu tablolar, Orta Asya’dan Anadolu’ya kadar gelen Türk kıyafetlerinin mermerden işlenmiş heykelleri, ISMEK bünyesinde üretilen ve Anadolu motiflerini üzerinde barındıran, ipek iplikten ipek kumaş üzerine bayanlar tarafından işlenen değerli eserlerin yanı sıra Cumhuriyet öncesi 550 yıllık Isparta tarihi yer alacak.

Ergenekon Müzesi

TARİHE DAMGA VURACAK

Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, Ergenekon Müzesi ile ilgili yaptığı açıklamada “Ergenekon Destanı, dünyada nerede bir Türk varsa onu ilgilendiren önemli bir destandır. Bu müze Türk devletlerine ışık tutacak, tarihe büyük damgalar vuracak. Müzede yer alacak eserler bizim kimliğimiz, özlüğümüz, şahsiyetimiz ve varlığımız. Yani bu olaylar bir nevi bayrak demektir, Türk Bayrağı demektir. Bu Türk Bayrağı da ebedi olarak Isparta’da dalgalanacaktır” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

noyadecor