Kadir Toprakkaya

Ekim ayı festival ayı! İşte dünyadan ilginç festivaller!

Ekim ayı festival ayı! İşte dünyadan ilginç festivaller!
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Ekim ayı, festival ayı. Ekim boyunca, dünyanın dört bir köşesinde birbirinden ilginç etkinlikler var. Hepsi de ziyaretçilerine tek bir şey vaat ediyor; eğlence. Tabii eğlenmenin tek bir yolu yok. Yemek yiyerek de eğlenebilirsiniz, müzik festivalinde coşarak da. Ya da belki sizin için eğlencenin adı “cadılar bayramı”dır. Önümüzdeki günlerde dünyanın herhangi bir yerine küçük bir kaçamak yapmayı düşünüyorsanız, online seyahat asistanı bavul.com’un şu önerilerine mutlaka kulak kabartın.

İtalya’nın Alba kasabasında, 11 Ekim-15 Kasım tarihleri arasında Uluslararası Beyaz Trüf Fuarı var. Trüf, bir yeraltı mantarı ve çok pahalı. Kokusu eşsiz. Bu benzersiz mantar için yapılan etkinlikte, trüfle hazırlanmış iştah açıcı İtalyan yemeklerinden tadabilir ya da trüf toplama turlarına katılabilirsiniz. Trüfle en iyi hangi şarabın gittiğine, yine deneyerek, kendiniz karar vereceksiniz.

ABD’nin New Mexico eyaleti, her yıl ekim ayında balon festivalinin coşkusunu yaşamak isteyenlerin akınına uğruyor. Albuquerque Uluslararası Balon Festivali, bu yıl 3-11 Ekim tarihleri arasında. Festivalde, birbirinden renkli 750’yi aşkın balon, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte gökyüzünde süzülmeye başlıyor. Fotoğraf meraklıları için eşsiz bir plato imkanı sunan festivalde, havai fişek gösterileri de göz kamaştırıcı. Balonların gökyüzüyle dansını merak ediyorsanız, bu festival kaçmaz.

Hindistan, Navratri festivaliyle bir diğer alternatif. Vadodara şehrinin ev sahipliği yaptığı bu festival, “iyinin kötü üzerindeki zaferinin tanrıçası” Durga’ya adanmış. 13-21 Ekim tarihleri arasında, dokuz gün boyunca ibadet ve dansla geçen festival, oldukça renkli görüntülere sahne oluyor. Festival boyunca her köşe başında kötülüğü simgeleyen dev kuklalar yakılıyor.

1442683353_shutterstock_93737218

New York’ta, her yıl 31 Ekim’de kutlanan Cadılar Bayramı için bir geçit töreni düzenleniyor. Şehrin merkezi, korku filmi karakterlerinden esinlenen kostümler giyen dansçılar, istediği kılığa bürünen vatandaşlar, dev kuklalar ve ilginç müziklerle bambaşka bir çehreye bürünüyor. Hem büyükleri hem küçükleri çok eğlendiren bu kutlamanın sonunda, çocuklar her zamanki gibi şekerleri kapıyor.

1442683372_shutterstock_160965296

Amsterdam, 14-18 Ekim tarihleri arasında, dünyanın en büyük clubbing festivali olarak bilinen bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. “Amsterdam Dance Event”, beş gün boyunca, çoğu tanınmış 2 binin üzerindeki DJ ile yüzlerce etkinlik yapıyor. İnteraktif talk şovlardan canlı performanslara pek çok şeyi içinde barındıran festivale, her yıl 350 bini aşkın müziksever akın ediyor.

Tayland’ın dünyaca ünlü turizm adası Phuket’te, 15-23 Ekim tarihleri arasında çok ilginç bir festival var. Adı “Vejetaryen Festivali” ancak bu festivalde vejetaryen mutfağının en güzel tadlarıyla tanışmayı beklemeyin. Festival boyunca et ve et ürünleri ile alkolden uzak duran Taylandlılar, bu sayede daha sağlıklı yaşayacaklarına ve Buda’nın onlara iyi şans vereceğine inanıyor. Ancak bazı gruplar ağızlarına kılıç, bıçak ve şiş gibi aletleri sokarak, kötü ruhların etkisinden arındıklarını düşünüyor ve haliyle festival bir hayli kanlı geçiyor.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su